Záchrana pro TimeHosting?

Není to ani týden, co začaly být problémy s wehostingem TimeHosting.cz. Klienti nevěděli, co si počít: Stránky nefungovaly, nebylo se možné přihlásit přes mysql ani ftp, technická podpora nezvedala telefony a neodpovídala na emailovou korespondenci. Pojďme se na to podívat úplně od začátku.

Na počátku
Projekt TimeHosting.cz byl spuštěn před rokem. TimeHosting je unikátní druh webhostingu, kde zákazníci platí za skutečné využití. Počítají se tzv. procesorové hodiny, což je čas, který se musí server věnovat Vašeho webu. Procesorový čas je úměrný době generování stránek při každém načtení. Zakrátka se tento webhosting stal brzy velmi oblíbený. Poměrně dlouhou dobu timehosting vlastnila společnost, která jej založila, tedy HELL SOLUTIONS s.r.o.

Projekt úspěšně pokračuje
Nějakou dobu všechno běželo, jak mělo. Také byl spuštěn provizní systém, apod.
Případné výpadky netrvaly většinou déle než pár hodin.

První problémy
Potom nastalo období nejistoty. Ozývaly se názory, že správce TimeHostingu nemá dostatek finančních prostředků a projekt se možná bude rušit. Záhy se spustil kolotoč. Během pár týdnů změnil hosting několikrát majitele. Jedním z nich byl i Michal Jeník, mimo jiné i majitel jiného již problémového webhostingového serveru kapusta.cz.

Timehosting nefunguje, kde je problém?
A nyní se vracíme k samotnému pádu timehostingu. Do doby, než kontaktovala majitele timehostingu Michala Jeníka TV Prima, neměli klienti naprosto žádné zprávy. Při rozhovoru v televizní reportáži Michal Jeník oznámil, že za útok může neznámý hacker, který nenávratně smazal některá data. Zároveň se omluvil svým klientům, že první řadě dělali všechno proto, aby dali vše dohromady. Největší škoda vznikla těm, kteří nenávratně přišli o cenná data, především o databáze. Ale bez újmy není nikdo: I to, že klienti nemohou dohledat firmu, je také škoda: Poškození dobrého jména společnosti.

Rozhořčení uživatelé začali uvažovat nad podáním hromadného trestného oznámení. Všeobecné obchodní podmínky jsem četl a v několika odstavcích se několikrát objevilo, že hosting neručí za ztracená data, žádnou újmu atp. Záležitost jsem konzultoval s osobou, která se v právu vyzná více než dobře. Není pravda, že by za nic neručili, ať už si do obchodních podmínek napíšou cokoli.

Dnes už se můžeme jen dohadovat, zda hacking nebyl náhodou cílený.

Záchrana na poslední chvíli?
Michal Jeník nakonec prodal TimeHosting.cz a posléze i kapusta.cz společnosti XHOSTING.CZ group s.r.o., která je majitelem a provozovatelem obou webhostingů dodnes. Tato společnost v první řadě přesunula data byla přesunuta na nové výkonnější datové pole a oznámila zákazníkům prostřednictvím emailu skutečnost, že hosting převzala, dohodla spolupráci s předchozím majitelem i zakladatelem, slíbila zlepšit zabezpečení v souladu s normou ISO 9001 a 27001 a sdělila, že hosting bude v nezměněné formě pokračovat.

Takže že by tato kapitola měla přeci jen dobrý konec? No, jak pro koho – majitelé smazaných webů a Michal Jeník by měli na to dost jistě jiný názor. A někteří klienti, včetně mě, se už k timehostingu po expiraci nikdy nevrátí. Ale jinak jsem nezaznamenal nefunkčnost nebo zpomalení, opět to funguje jak má.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.