Xampp vs. VertrigoServ

Dnes bych se rád podíval na tvorbu internetových aplikací, konkrétně v jazyku PHP pod Windows. Na této platformě již vzniklo několik chytrých prográmků, které v sobě ukrývají PHP (server, myšleno i s interpreterem), MySQL a další technologie. A to bez složitého nastavování a vše po jedné instalaci. Mezi dvěma takovými balíky z těch nejoblíbenějších pro Windows je nástroj Xampp nebo VertrigoServ. Dnes bych se rád podíval na oba tyto balíky.

Stažení a instalace Xampp
Není žádný problém po internetu tento balík v akutální verzi najít. Během instalace budete dotázáni, zdali chcete, aby server Apache běžel jako apliakce nebo jako služba. Na Windows 7 bych doporučil spíše jako službu, i když tu bude trochu problém, že pokud provedete v nastavení serveru úpravy, musíte server i jako službu restartovat. A to přímo ze Správy počítače -> Služby. Je to jinak na Vás. Standardní instalace však zabere poměrně dlouhou dobu. Xampp je totiž sám o sobě docela robustní balík, které má velkou spoustu funkcí, ze kterých se některé dnes příliš nevyužívají (např. server Catalina – bývalý Tomtcat pro Java servlety). Dá se ale sehnat i Lite verze, která má především PHP a MySQL, instalace trvá podstatně kratší dobu. Instalace je přednastavena tak, aby se instalovala do složky C:\xampp, což je velmi velká výhoda u Windows 7 (v Program files byste museli při každé změně jakékoholi souboru povolovat admin práva).

 

Xampp

Spuštění Xampp a jeho rozhraní
Servery se spouští z jednotného rozhraní XAMPP Control Panel (pokud už jste to nespustili jako Službu, pak už to běží „samo“). Lokalizaci do češtiny nečekejte, ale který webový vývojář něco takového vyžadoval. Z rozhraní programu máte kromě spuštění a zastavení ještě tlačítka obsluhující další možnosti.
Shell – spuští příkazový řádek programu Xampp
Setup – nastavení (nastartování serveru, předělat root proframu, vypnutí podpora SSL, SSI nebo poporu IPv6
Port-Check – otestování portů
Explore – otevře složku s programem
SCM – otevře služby systému Windows
Refresh – Obnova
Help – Nápověda
Exit – bez komentáře :)
Root složka, kam můžete nahrávat soubory, je přednastavena na C:\xampp\htdocs (Na linuxu je to složka public_html).

Stažení a instalace VertrigoServ
VetrigoServ je o něco méně robustnější nástroj jen Xampp, ale pokud chcete vytvářet webové stránky s PHP a MySQL, žádné omezení jistě mít nebudete. Výhoda oproti xamppu je čeština, ještě o něco jednodušší rozhraní a z jednoho místa podstaně více odkazů k nastavením. A taky díky menší robustnosti je podtstaně kratší doba instalace.

Spuštění VertrigoServ a jeho rozhraní
Po úspěšné instalaci stačí stisknout Hide This Window And Start Server a všechno se spustí tak, jak má. Naštěstí už ošetřili chybu oproti minulé verzi, kde jste si museli nastavit, aby se program spouštěl s právy správce, jinak se nespustila databáze MySQL. Rozhraní samotného programu je opravdu celkem slušné, dole v Tray liště máte docela dost slušnou paletu možností: Restart serveru, Konec, Zobrazení složky s www, Zobrazení localhostu, cesty k souborům s nastavením a některá nastavení PHP přímo ve vlasntím okně programu.

Co se mi ale na vertrigu příliš moc nezamlouvá je, že si Vertrigo některý nastavení PHP upravuje, především root složka je v Program Files a od novějších verzí také všude „cpe“ Zend Framework. Nastavování vlastní složky nebo zprovoznění stránek v Nette Frameworku mi díky Vertrigu trvalo déle. Jaká bude ve Windows 7 tvorba webu, když budete každý soubor mít v Program Files? Co změna, to musíte potvrzovat práva. Asi bych si nedokázal představit nastavit si jinou root složku. Jinak username a heslo k MySQL pro testování na localhostu je přednastavené „root“ a „vertrigo“. Hlavně nezapomeňte, že v názvu jsou dvě „r“.

Závěr
Oba programy jsou na velmi dobré úrovni a popravdě se ani nedivím, že jsou tak oblíbené. Záelží na tom, na který si zvyknete Vy. Dřív jsem o xampuu ani nevěděl a používal Vertrigo. Teď jsem se dozvěděl o xamppu a pomalu u mě začíná vyhrávat.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.