Mít raději webový projekt na vlastní nebo sdílené doméně?

Kdysi dávno, když jsem se pomalu začínal pohybovat ve světě internetu, tvořil jsem si své vlastní jednoduché stránky. Na pořádnou vlastní doménu jsem tehdy neměl, nebo jsem rozhodně nevěděl proč jí kupovat. Své první weby jsem tedy rozjel na subdoménách a v té době mi to naprosto stačilo. Problém nastal později, když jsem se zaměřil více na SEO a výdělek přes internet. V dnešním článku bych se rád zaměřil na to, zda je vhodné mít web pouze na běžné doméně nebo stačí i doména sdílená.

webV tomto ohledu hrozně moc závisí na zaměření webu a účelu, pro jaký je vytvořen. Pokud se teprve sžíváte s internetem a provozem webů, naprosto by vám mohla dostačovat subdoména. K nim je většinou poskytován i nějaký hosting, který by měl pro účely malého webu plně vyhovovat. Například já měl do jisté doby všechno u IC.cz, ale později začal být hosting tak neuvěřitelně nestabilní a nedostupný, že jsem přešel jinam. Já jsem si vybral Webgarden.cz a byl jsem tam spokojen. Takovýto web na subdoméně je plně vyhovující například pro malou firmu podnikající mimo internet. Může na ní být umístěna kupříkladu fotogalerie a krátká prezentace firmy. Potenciální zákazníky potom na tyto stránky můžete odkazovat a mít tak své reference neustále na dosah.

Jiná věc je, když potřebuje mít web firma která na internetu podniká. Podle mého osobního názoru by byl provoz projektu na subdoméně pro takového podnikatele ne příliš reprezentativní. Ostatně na lidi, kteří se na internetu pohybují, má sdílená doména příchuť něčeho laciného a opovžení hodného. Ano skutečně větší projekty a prezentace velkých firem by měly být na vlastní doméně s pořádným stabilním hostingem.

Jak jsem ale napsal výše, tak pokud máte malinkou firmu nebo si nejste zcela jisti tím, že provoz webových stránek bude pro vás to pravé, můžete projekt provozovat klidně na sdílené doméně. Nevidím v tom žádný problém. I například na ajtaci.iplace.cz by se za určitých předpokladů dal vybudovat vynikající projekt s vysokými obraty. Stačí si to jen vyzkoušet a rozhodnout se, co vám více vyhovuje.

 

 

O Filip Matějka

Jsem provozovatelem webu ajtaci.net. Vystudoval jsem Střední průmyslovou školu v Kutné Hoře, obor počítačové systémy. V současné době jsem studentem na Univerzitě v Pardubicích. Musím také nějakým rozumným způsobem uživit provoz tohoto webu, takže se Vám předem omlouvám za občasné PR články. Doufám, že mě chápete.