Na databáze s SQLite – díl 3.

Sice jsem pro dnešní díl sliboval plně kompatibilní již odzkoušené příkazy v SQL pro SQLite, ale nakonec jsem se přeci jen rozhodl zařadit ještě jeden díl o připojování k databázi, tentokráte o připojení SQLite databáze s využitím objektového přístupu.

A jak takového připojení dosáhnout? Úplně jednoduše, viz následující příkad:

class ScholoadDB extends SQLite3
{
  function __construct()
  {
 
    $this->open('schoload.sqlite');
 
  }
}
 
if (!isset($db)) {
 $db = new ScholoadDB();
}
 
...
 
// ukonceni spojeni s databazi
if (isset($db)) {
 $db->close();
 unset($db);
}

Server samozřejmě musí mít nainstalovaný modul SQLite verze 3. Tři tečky v příkazu lze nahradit příkazy, o tom jak by mohly příkazy vypadat, by mohlo být zmíněno v některém z dalších dílů. Viděl jsem použití příkazů i přímo v konstruktoru, ihned po zavolání metody open, ale namísto těch tří teček se mi to zdá přehlednější.

SQL příkazy, 100% odzkoušené – jak vytvořit databázi – si necháme do posledního dílu, nebo možná do několika posledních, protože je toho docela hodně. Zkrátka a dobře, to nejlepší nakonec. Nebo že bych si pak ještě vzpomněl na něco, co by se mohlo hodit? Uvidíme..

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.