Winx DVD Ripper, král mezi freewarovými DVD Rippery

Winx DVD Ripper je program pro rippování DVD. Tedy ukládání videa (obrazu a zvukové stopy) z DVD na disk. Anglické slovo Ripping už v posledních letech natolik zdomácnělo, že se již i v odborné literatuře setkáte s jeho normálním českým skloňováním. Aby ne, protože ripování je docela třeba. Jeden z mnoha příkladů: Máte zakoupený hezký film, ale na dovolenou si s sebou berete pouze netbook, který nemá mechaniku. Můžete tedy využít pouze USB Flash disk, ale jak film na něj dostat? Nejjednodušší odpověď je právě rippování. A dokud zákonodárci neschválí prapodivnou úmluvu ACTA, mělo by takovéto „zálohování“ DVD pro vlastní účely být v našich končinách víceméně legální.

Představení programu
Winx DVD Ripper je poměrně nenáročný a uživatelsky přívětivý program. Sice zatím chybí lokalizace, ale komu by to vadilo? Load Disc a Start by měl zvládnout každý, kdo kdy něco slyšel o počítači. Nebo kdo si chce stáhnout film v nižší kvalitě (tedy i v podtstaně menší velikosti) a alespoň trochu se vyzná ve výrazech „Frame Rate“ apod., taky nebude mít žádný problém. Program Winx DVD Ripper existuje ve dvou verzích, jedna s přídomnek Free (bezplatná) a druhá s přídomkem Platinum (placená, za 35.95 $). Tato recenze bude pojednávat především o bezplatné verzi. Ani bezplatná verze ale není zdaleka neúčelná, nebo tak omezená, že by se nedala používat. Naopak: Tvůrci programu nechali v bezplatné verzi převádění nezašifrovaných (nechráněných) DVD do dostaečného počtu formátů, já si ale plně vystačím s MPEG-2. Ještě je nutné podotknout, že v rychlosti převodu je těnto program daleko před většinou konkurenčních nástrojů.

Omezení bezplatné verze
Asi největším omezením bezplatné verze je to, že nemůže přistupovat ke skyrtým částem chráněných DVD (šifrování DRM), které byly zablokovány standarními šifrovacími nástroji. Dále do programu nebyl přidán populární formát AVI. I K tomu si musíte pořídit verzi Platinum. Nicméně komu by to vadilo, když tam tvůrci nechali formát MPEG-2. No a pak samozřejmě dokud neodkliknete reklamní okno při spuštění programu, bude se zobrazovat. Ale druhého reklamního okna se jen tak nezbavíte. To se zobrazuje vždy při dokončení převodu DVD. Musím říct, že si tedy raději vystačím s bezplatnou verzí a oželím pár DVD, která nejdou převést. Kdyby byla cena maximálně do 7 dolarů, možná bych i začal uvažovat o koupi. Při cenách okolo 30 $ to ale nepřipadá v úvahu.

Můj tip
Jinak pokud by někoho zajímalo, jak dostat hodinu a půl dlouhý film maximálně do 800 MB při kvalitě, na kterou se ještě jakžtakž dá koukat (no, není už to DVD nebo Blue-Ray kvalita, ale budiž) a přitom video nebylo větší něž 800 MB, nechť zvolí MPEG-2, Audio Quality: 128 Kbps, Audio Sample Rate: 32000, Volume +1 dB, FormatAC3 2CH, Video Quality: 800 Kbps a Video Frame Rate 25.

Závěr
Vyzkoušel jsem několik DVD Ripperů, ale jediný WinX DVD Ripper zůstal neodinstalován. Je možná škoda, že výrobce zrušil programu DVD Shrink, takže se mi ho z oficiálních stránek ani nepovedlo stáhnout – možná by měl v recenzi alespoň nějakou konkurenci. Jediná trochu nemotorná věc je volba titulů, dokonce i u jednoho DVD se nepodařila navolit ze dvou jazyků čeština a vše se převedlo v němčině, i když na dvd čeština normálně je. Na druhou stranu sbírku DVD na dovolenou převedete během pár dnů, máte na výběr i v bezplatné verzi dostatek formátů a s většinou DVD by neměly být problémy.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.