Zamknutí klávesy FN u notebooku HP 625

Dnes se mi stalane čekaná kuriozita, se kterou bych se rád podělil s ostatními. Když si člověk myslí, že už svůj notebook zná jako vlastní boty, občas se nestačí divit. Mně se tato udělátost přihodila s notebookem HP 625, ale zřejmě se s tím můžete setkat i u jiných modelů.

O co jde? Tento typ notebooku má funkční (též akční) klávesu Fn, kterou si můžete přepínat funkci vybraných kláves na klávesnici. To by ještě nebylo nic divného. Jenže když si zničehonic akční klávesu uzamknete během práce v Excelu, hnedka začne být sranda. Potom si onoho zamčení všimnete až ve chvíli, kdy zadáváte nějaký text. O to vtipnější to bylo v mém případě, kdy jsem zadával heslo. Ještě, že jsem nezadával zrovna heslo do internetového bankovnictví, protože to bych si díky své chybě a jejich systémem 3x a dost ještě navíc opět uzamknul přístup. A to už by bylo o zábavu postaráno.

Chyba byla naštěstí odhalena včas a netrvalo to ani moc dlouho. Ale představte si sebe v situaci, že místo písmena ‚p‘ vidíte napsanou hvězdičku, místo kláveky ‚k‘ dvojku, atakdále. Chování přesně odpovídalo tomu, jako bych při stisku těchto (a jiných) kláves zmáčknul navíc funkční klávesu FN. Jenže to jsem nedělal.

Věděl jsem, že při práci v Excelu jsem nejspíše zmáčkl klávesovou zkratku, která přepnula mód funkční klávesy. Ovšem nevěděl jsem, která klávesová zkratka to byla a jak mód vrátit zpět. Naštěstí po chvilce jsem odpověď našel na internetu a podělím se s ní s ostatními, kteří by podobný problém mohli také někdy zažít.

Mód klávesy ‚fn‘ se přepíná kombinací (dvojstiskem) kláves FN a Pg dn (break) nebo FN a End (num lock). Pomocí těchto zkratek byl problém vyvolán, pomocí nich také vše navráceno do starého pořádku. A na stejné klávesnici opět můžu zase vesele psát, třeba článek na Ajťáky.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.