Trampoty s instalací bez klávesnice

Dnešní díl bude poměrně netypický. Obvykle zde píšu nějaký návod, jak něco udělat. Nebo recenzi, povětšinou o něčem, s čím jsem se měl tu čest setkat. A jindy zase o programování nebo o hardwaru. Ale že bych uvedl nějakou zajímavou příhodu z praxe, to se zase tak často nestává. Za celou dobu, co na ajťáky přispívám, ze to stalo zatím asi dvakrát nebo třikrát. Takže můžu po Chocholoušsku říct, že se něco takového stane pouze dvakrát nebo třikrát za deset let.

Přihodilo se mi to nedávno. Instaloval jsem Windows XP Home na jeden starší notebook. Tedy starší, spíše víceméně vykopávku. Nicméně licenční štítek nechyběl, ovšem klávesnice na něm nefungovala. Respektive fungovala, ale jenom asi 45% kláves, což nebylo zase tak mnoho. USB sice ano, ale doma jsem neměl ani náhradní, ani nedukce z PS/2 do USB. Bohužel, jelikož byla asi jedna hodina po půlnoci, nebylo ani kde sehnat náhradní.

Jak již jistě mnozí tušíte, instalace systému Windows nemusí být bez klávesnice žádná sranda. Většina věcí se sice odkliká myší, ale co opsat kód z licenčního štítku? Co, napsal jsem na klávesnici, co šlo. Bohužel to nebylo vše. Stále chyběly ke kompletnímu kódu produktu znaky „V“, „W“, „R“, a „N“.

Nejprve mě napadlo zkusit napsat znaky v ASCII. Třeba písmenko W by odpovídalo kombinaci klávet ALT+87. Jenže k tomu bylo nutné zmáčnout na notebookové klávesnici bez numerické části tlačítko Fn, které k mé radosti bohužel také nefungovalo. Tato možnost tedy zcela odpadla.

Vrátil jsem se tedy o dvě obrazovky zpět, kde jsou místní nastavení. Můžete zde nastavit formát data, času, měny, čísel atd. Pro různé jazyky se ihned do pole vypisují ukázky, jak dané nastavení v dané zemi vypadá. A právě v těchto polích můžete kopírovat znaky. No, a tak jsem se dal do hledání, ve kterém jazyce najdu ten který znak. Nejvíce mi dalo zabrat právě písmeno W, které jsem našel až u Velštiny (něco ve smyslu české úterý se tam řekne Dydd Mawrth).

A takhle se to hledalo kopírovalo, vkládalo, kopírovalo, vkládalo, až se poskládal celý platný Product Key k Windows XP a instalace mohla pokračovat. Velké štěstí bylo, že instalační program všechno automaticky převáděl na velká písmena, bez toho bych to zřejmě dohromady nedal. Možná si říkáte, co je to za blázna. Možná si ťukáte na čelo. No jo, člověk může bejt blbej, ale musí si umět poradit.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.