Visual Studio 2010

Visual Studio od Microsoftu je vývojové prostředí pro jazyky založené na platformě .NET. Může být využito jak pro tvorbu konzolových aplikací, tak i aplikací s grafickým rozhraním založeným na WinForms, webových stránek a aplikací. Visual Studio 2010 sebou přináší .NET Framework ve verzi 4.0,  C# a ASP.NET rovněž ve verzi 4.0 a také nabízí možnost vývoje cloud computingových aplikací na nové platformě Windows Azure.

VS

V nové verzi Visual Studia se vylepšení dočkalo uživatelské rozhraní, doplňování kódu IntelliSense a rovněž se zlepšila podpora databází včetně IMB DB2 a Oracle. Další vylepšení se dotklo vývoje webových aplikací včetně technologie Silverlight. Součástí Visual Studia 2010 je i nový programovací jazyk F# včetně jeho vývojového nástroje Visual F#. Další novinkou je i dostupnost české lokalizace, o které jsem se již více zmiňoval zde (klik).

Visual Studio 2010 také podporuje vývoj aplikací pro nejnovější operační systém Windows 7. Vývojář může jednoduše vytvořit aplikace využívající novinky Windows 7. Je zahrnuta plná podpora knihoven z tohoto operačního systému, vylepšení MFC pro podporu nových prvků uživatelského rozhraní dostupného ve Windows 7, jako jsou živé ikony, přístup k hledání nebo podpora dotykových zařízení.

Nový editor kódu

Editor kódu je nově ve Visual Studiu 2010 postaven na technologii WPF (Windows Presentation Foundation). WPF umožňuje editoru prezentovat informace o kodu v kontextu celého zdroje. Tato schopnost rovněž dovoluje třetím stranám vytvářet rozšíření, které umožňují vlastní zobrazení zdrojového kódu.

K lepšímu pochopení funkce kódu slouží nové prvky Inline Call Hierarchy, který umožňuje vývojáři ukázat, kde se používá vybraná metoda nebo vlastnost. Highlight References zase poskytuje vizuální reprezentaci  odkazů na vybranou entitu kódu. Prvky Find In Files a Quick Searching přinášejí vyhledávací nástroj integrovaný s Highlight References, což umožňuje vývojářům lepší orientaci v kódu.

Integrace s MS Office

Visual Studio 2005 přineslo poprvé nástroj Visual Studio Tools for Office a od té doby se nástroj pro vývoj pro MS Office stal integrovanou součástí Visual Studia.  Ve Visual Studiu 2010 mohou vývojáři vytvářet aplikace pro Office, které mohou spolupracovat s jakoukoliv verzí Office.

Paralelní vývoj

V posledních letech začínají být běžným jevem procesory s více jádry, ale většina dnes dostupných aplikací je plně nevyužije. V novém Visual Studiu se Microsoft snaží, aby byl paralelní vývoj dostupný širokému spektru vývojářů, kteří používají Visual Studio a .NET Framework.

Ukázka paralelního cyklu for:

System.Threading.Parallel.For(0, 100, i =>
{
   …
});

To by bylo to nejzajímavější z novinek, které přináší nová verze Visual Studia. Na závěr se ještě podíváme, jaké novinky sebou přinášejí nové verze .NET Frameworku, C# a ASP.NET.

Novinky v C# 4.0

 • Pojmenované a volitelné parametry
 • Dynamicky typované objekty
 • Paralelní zpracování
 • Kovariance a kontravariance

Novinky v ASP.NET 4.0

 • Nová verze MS AjaxLibrary
 • Web Application Deployment, který umožňuje snadné nasazení aplikací a lepší podporu pro databáze a nastavení web serveru
 • JavaScriptIntelliSense

Novinky v .NET 4.0

 • Více verzí CLR v jednom procesu
 • Podpora pro nové jazyky
 • Paralelní zpracování
 • DLR (Dynamic Language Runtime)

Na závěr nezbývá nic jiného, než dodat, že vývoj profesionálních a kvalitních aplikací je s Visual Studiem opravdu velice snadný a s každou novou verzí přibývají funkce, které vývojářům usnadňují tvorbu aplikací.

O Martin Pitřík

Zajímám se o jazyk C, C++ a C#. V současné době stojím za vznikem projektu ElMetr, který si klade za cíl vytvořit program pro elektroniku zcela zdarma.