VirtualBox – vytvořte virtuální operační systém

Toužíte pochopit princip fungování operačního systému do nejmenších detailů, avšak bojíte se, že by některé vaše zásahy mohly způsobit jeho pád? V tom případě dozajista využijete bezplatný program VirtualBox, který podobný problém svérázně řeší s pomocí tzv. virtualizace. Dovolí vám vytvořit imaginární počítač, který se bude chovat podobně jako ten klasický složený z hardwarových komponent. Jednoduše nainstalujete i operační systém a můžete začít provádět libovolné experimenty. Hlavní přednost aplikace VirtualBox symbolizuje její nezávislost na zvolené platformě. Existují totiž příslušné instalační soubory pro Windows, Linux i MAC OS X. Podobná svoboda platí i u systémů podporovaných pro samotnou virtualizaci. Obecně vzato lze proto říci, že bude pracovat prakticky jakákoliv kombinace hostujícího a virtuálního počítače. Lákal vás například vždy Linux a chcete si jej pohodlně vyzkoušet bez reinstalace svého stávajícího systému? Nemusíte nutně sahat po LIVE CD či flash disku obsahujícím potřebné soubory. Svoji úlohu v tomto případě zastane právě VirtualBox.

Snímky

Naprosto výtečnou funkci představované aplikace oceníte v případě, když se rozhodnete virtuální operační systém uvést do původního stavu. Před provedením kritické akce vytvoříte snímek uchovávající v sobě aktuální konfiguraci počítače. Po jediném kliknutí poté můžete vrátit čas a svoji případnou chybu napravit.

Přídavky pro hosta

Virtuální systém se zobrazuje jako běžná okenní aplikace. Lze však docílit jednodušší práce po zvolení „fullscreen módu“, kdy již nezasvěcená osoba nerozpozná, že obsluhuje podružný OS. Pakliže navíc hostujete Windows, lze doinstalovat tzv. přídavky pro hosta, jenž přidají automatické zachytávání myši a přinesou po grafické stránce mnoho výhod. V menu Zařízení stačí pouze kliknout na Instalovat Přídavky po hosta.

O Ondřej Směták

Student, který se intenzivně zajímá o oblast IT a to především z pohledu webmastera a programátora GUI aplikací.