Recenze programu History sweeper

Dnešní recenzi budu věnovat programu History Sweeper, od výrobce Optimal Software s.r.o. Možná je programů s tentýž názvem i více, je to dost provděpodobné. Jedná se o program, ke kterému jsem dostal licensi zdarma s koupí programu Super Ovladač. Tento program se má starat o čištění počítače, především o čištění dočasných souborů ukládaných internetovými prohlížeči a systémem Windows.

Program jsem testoval na systému Windows 7 Professional x64, ale je možné jej použít i na další verze Windows, konkrétně Windows 95/98/ME/2000/XP a Windows Vista. Program je opravdu velmi jednoduchý.

Stejně jako v případě programu Super Ovladač, opět jsem našel ekvivalent i k tomuto programu. Konkrétně se jedná o program taktéž History Sweeper od společnosti InfoWorks Technology Company. Zde tedy program History Sweeper není ani lokalizován do češtiny. Nebo možná je, ale nemám danou verzi s lokaizací. Nevím, co si mám o tom myslet. Nejspíše, že česká společnost si dojednala vydání české verze a domluvila všechny potřebné licenční podmínky, nebo program přímo odkoupila a nyní prodává v různých verzích u nás. Co si o tom myslím já, to si nechám pro sebe. Není třeba přeci zabíhat do detailů autorského zákona, zákona o ochraně autorských práv a zákona o ochraně hospodářské soutěže.

No, ale k věci. Program je velmi přehledný a má zajímavé možnosti nastavení. Mezi nimi nechybí ani automatické čištění bez toho, aby Vás program jakkoli „obtěžoval“ či jinak dával najevo, že něco dělá. Zatím používám v kombinaci s programem CCleaner a zatím jsem spokojen. Jediné, co jsem v programu musel nastavit, bylo, aby program nemazal veškeré komponenty z Mozilly Firefox. Automaticky je totiž nastaveno, aby vše důkladně mazal, tudíž lze snadno přijít o hesla uložená v datech tohoto prohlížeče, která jste předtím vyplnili do formulářů a poté již mohli zapomenout.

Program dokáže mazat nepotřebná data systému Windows, a to historii Dokumentů, hledání, příkazu spustit, historii internetu a dočasných složek, koš a data o posledním přihlášeném uživateli. Poté také dokáže pročistit další aplikace, například MS Office, Media Player, Acrobat Reader. Vůbec nevím, proč ale program nabízí i RealPlayer, který vůbec nemám nainstalovaný. A také, jak už bylo řečeno, historii prohlížečů.

Zatím jsem s programem spokojen, i když asi bych za něj nebyl nikdy ochoten nic platit. Programy dostupné zdarma, některé alespoň ve zdarma dostupných trialverzích, většinu práce zastanou a program není třeba. Na druhou stranu čistí automaticky a neobtěžuje a ani téměř nezatěžuje systém. Tím pádem je sice jednoduchý, až tak nic převratného nic moc neumí, ale může se stát i celkem užitečným pomocníkem.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.