Recenze hry – Motorm4x Offroad Extereme

Ano, je přesně řeč o hře, ve které si užijete spoustu divoké jízdy se supr vozy s pohonem 4×4. Základem je svoboda pohybu na jedné ze tří lokalit, je na výběr řádění v alpských lesích a loukách, na ledových pláních či na písečných dunách. Tuto herní pecku tvůrce The Easy Company vydala City Interactive v září roku 2008. Velká část autorů této hry se podílela také na vzniku Hidden & Dangerous nebo Mafia. Tato hra si už získala velkou řadu příznivců. Nabízí totiž i to, co dosud na trhu chybělo.

obrázek motor4x offroad extereme

Motor4x offroad extereme

O co jde
V této hře se stanete offrodovým závodníkem. Kupujete si terénní vozy, vylepšujete je, opravujete, ale navíc si je můžete i mýt a musíte dbát na stav nádrže. Pokud dojde i rezevní palivo v zakoupených kanystrech, musíte se nechat odtáhnout k nejbližší benzinové pumpě. Když máte paliva dostatek, jezdíte s nimi po mapě nebo si odemykáte různé závody. Ve třech skvěle provedených oblastech jsou k dizpozici tyto typy závodů: Trial – offroad tůra po horách, za shozenou branku nebo vynechaný checkpoint časová penalizace, Stopař – hledáte checkpointy, nesmí dojít čas, nejrychlejší vyhrává, Baja závod – okruh s hodně rychlými soupeři, Drag On – závod pro dva, kdo má silnější auto a lépe řadí, vyhraje, Časový závod – zkrátka sprint na čas, Offroadová formule – dostanete supersilný stroj a bodově hodnocený úkol vyšplhat s ním téměř kolmou stěnu. Tyto typy závodů se pak celou hru opakují. Jinak si můžete během hry pořídit celkem 11 značek aut, zřejmě kvůli licencím jsou názvy vymyšlené. Poslední z nich má dokonce pohon 6×6. Někdy mívá menší auto menší výkon, ale o to lépe se s ním zatáčí. Často vhodné přemýšlet, jaký stroj si na ten který závod vybrat a jaký zvolit typ pneumatik.

Systémové požadavky
Na obalu sice uvádějí 1,4Ghz procesor, 512MB paměti, 256MB grafiku kompatibilní s DX9, 2GB volného místa a DVD-ROM, ale hned během prvního hraní se mi zdálo, že jsou tyto údaje „trochu“ podhodnoceny. Neříkám, že bych měl nějak extra kvalitní notebook, ale i na 2,1GHz dvoujádru, 1 GB paměti a 512MB grafice kompatibilní s DX10 jsem musel hrát na minimální detaily, jinak se to kvůli sekání nedalo hrát.

Co se mi na hře nelíbilo

  • Nemožnost nastavit si vlastní profil jezdce a mezi profily se přepínat. Nebo já jsem tam aspoň nic takového v nastavení nenašel, prostě namísto obvyklého Peter jsem byl vždy jen „player“.
  • Dlouhé načítání dat oblasti. No nevím jak u vás, lae u mě to trvá asi dýl než spuštění Windows.
  • Kamera. Ta je dle mého názoru naprosto šíleně udělaná. Tedy hlavně, pokud jedete do kopců a z nich, což v tomto typu hry není vůbec ojedinělé. Při couvání raději ani nemluvit. V jednom závodě jí docela dost rozhodí strom nad cestou.
  • Často opakující se hudba. Musím uznat, že hudbu vybrali dobře. Hlavní song, song do garáže, ale třeba při každém novém pokusu o závod se pustí znova tatáž písnička od začátku. Bylo by lepší kdyby se pustila jiná, pokud ztlumíte zvuk muziky na 0, neměla by se muzika pouštět vůbec a ani nezobrazovat tabulyk „Právě hraje“.
  • Trochu fyzika. To auto by v reálu bylo mnohem čaěji na střeše, než se vám to povede při hře. A taky by dojezdilo při prvních pár kolizí s nějakým předmětem. Ale kdyby to mělo bejt reálný i v tohodle pohledu, asi by ta hra byla pekelně obtížná. Je hodně málo předmětů, které nejsou pevné jako betonová stěna. Naštěstí si můžete prolomit cestu i skrz ohradu farmářů, ale třeba seno se tváří zase po fyzikální stránce jako skálopevná zeď.
  • Nějaká chyba v překladu. U mapy písečné duny se nezobrazují popisky závodů.
  • Ve volné jízdě je pouze Stopař. Pokud máte chuť na jiný typ závodu, jedině pod Kariéra.

Co se mi naopak líbilo

  • Dostatečné množství závodů, typů závodů, značek aut. Skvělá zábavné nápady typu Offroadová formule.
  • Hodně povedená čeština. Čeština do hry byla vytvořena se souhlasem autorů a tato verze češtiny je opravdu velmi kvalitní. Používá motoristický slang a hra díky tomu vůbec nebude připadat uměle, naopak: S každým novým závodem se budete těšit, co tam vypadne za popis.
  • Styl nejdřív pochop jak a pak řiď. Díky této hře se naučíte, kdy je výhodnější 4×4, kdy je vhodné zapnout redukci převodovky nebo kdy se hodí uzamknout přední, zadní nebo oba diferenciály.

Závěr
Motorm4x Ofroady Extreme je parádní hra, i když má na dnešní dobu drobné nedostatky, díky které jí díky dostatku zábavy odpustíte. Dá se dohrát přibližně za 3 odpoledne, což by se dalo přirovnat k průměru u podobných her. Navíc se dá v určitých edicích sehnat velmi levně, takže získáte svobodu v terénu a spoustu zábavy za málo peněz. A pokud ani to nestačí, jistě najdete na internetu Demo-verzi. Ale i tu plnou rozhodně doporučuji.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.