Recenze hry Alarm für Cobra 11: Crash Time II

Dnes bych chtěl napsat krátkou recenzi na hru Alarm für Cobra: Crash Time II s přívlastkem Burning Wheels, kterou jsem si nedávno pořídil a již dohrál všechny úkoly. Hra je tedy již z prosince 2008 z dílny RTL interactive GmbH.

Tato hra je typickou závodní hrou okořeněnou o úkoly, ve kterých budete často buď sledovat nebo zastavovat nebezpečné zločince, nebo se jen dostat v určeném čase odněkud někam. Jak název napovídá, hra bude laděná na motivy televizního seriálu Kobra 11. Ale naštěstí kromě toho, že za volantem sedí Semir a Ben, kteří řeší problémy s šéfovou, hra moc kýčovitý nádech nezískala.

Minimální požadavky
Před koupí je samozřejmě nutné ověřit systémové požadavky. Tato hra má takovou zvláštní vlastnost, že jakmile pozná integrovaný čip (nejčastěji řady Intel), ať už výkonný jakkoli, tak se prostě nespustí. Naštěstí integrovaný 512MB čip od ATI v mém notebooku té hře nevadil. I tak jsem si pro jistotu zvolil nižší detaily.
Operační systém: Windows XP SP2, Windows Vista SP1, Windows 7
Procesor: Pentium 4 3.2 GHz jednojádro, dvoujádro alespoň Athlon 64 3200+ nebo rychlejší
Paměť: 1 GB RAM
Grafická karta: Alespoň 256 MB DirectX 9.0c, kompatibilní s DirectX 9.0c
Zvuková karta: kompatibilní s DirectX 9.0c
Pevný disk: 4.2 GB free hard drive space
Optická mechanika: alespoň 2-rychlostní DVD-ROM
Knihovny: nainstalované DirectX 9.0c

Nastavení hry
Nevím proč, ale nastavení hry je rozděleno na 2 části, před načtením profilu hráče a po načtení v profilu hráče, v každém z nich pak můžete dělat různé změny nastavení. Nevím jak vy, ale já jsem si okamžitě vypnul MotionBlur – rozmazávání rohů obrazovku, zvláště při vyšších rychlostech.

Hratelnost a ovládání
Autoři této hry vsadili na co nejlepší hratelnost na úkor realistické fyziky. Po okolí se dá bourat do mnoha objektů, které se chovají téměř reálně. Auto, se kterým jezdíte a ve kterém sedí alespoň jeden ze dvou hlavních hrdinů, se vyhýbá prakticky všem fyzikálním zákonům. Někdy se Vám jej nepodaří zničit na 100% ani při kontaktu s vlakem, nárazem do náklaďáku, apod. Nejvtipnější asi je, že když vám uletí jedno nebo obě přední kola, tak jedete vesele dál po ráfkách.

Ozvučení
Zvuk a hudba, to jsou dvě věci, které jsou v této hře zpracovány velmi dobře. Ovšem nečekejte, že uslyšíte známou melodii ze seriálu, když pojedete nějaký úkol.

Grafika a kamera
Grafické zpracování je velmi pěkné. Nevím, jestli to bylo tím, že jsem měl nejnižšší detaily, nebo co to bylo zač, ale když jsem přepadl autem na střechu, bylo vidět, že stín je tam jenom nakreslený. Vypadalo to dost absurdně. Jinak nastavení kamer je poměrně dobré, ovšem semtam se může stát, že kamera bude semtam nemotorná a zůstane tak nešikovně za nějakým keřem, sloupem, budovou, že dokud nepopojedete, nebudete vidět na cestu.

Hlavní přednosti hry
Nemyslete si, že zůstanete při hře pouze u aut, kterými se projížděli Semir a Ben v seriálu. Máte možnost odemknout si velké množství vozidel, mezi němiž kromě závodních krasavců nechybí formule 1, zdvižný vozík, bugina, kamion nebo dokonce tank či dětské autíčko.

Nedostatky a bugy
Bug jsem za celou hru zažil jedenkrát, když jsem měl pronásledovat auto, které se zničehonic samo propadlo do země. Čím mě tato hra tedy vůbec nepotěšila, že se nedá shodit na lištu. Ale asi budete mít nejvíce problém s výběrem úkolů. Úkoly se získávají buď dojetím na určité místo nebo oznámením vysílačkou, ale když totiž zvolíte špatnou lokalitu nebo špatné auto, žádnou zprávu nezískáte a vy budete jen bezděčně bloudit městem. V takových chvílích se pak budete asi i nudit a ničit po městě a dálnici, co se dá. Předejít můžete tomu tak, že si budete jen vybírat ty lokality s těmi auty, u kterých budete mít vlaječku. U většího počtu lokalit občas může být nález správného auta otázka až několika minut. Jakmile vyjedete na silnici, hra vám automaticky sčítá škodu, kterou jste napáchali. Ovšem vzhledem ke stylu zobrazování sečtené škody si spíš ve hře budete připadat buď jako zločinec než policista, nebo že jedete Destruction Derby.

Závěr
Poměrně hezky zpracovaná hra, kterou stojí za to vyzkoušet. Ale nesedne úplně každému a taky otázka je, jestli po dohrání úkolů neomrzí. A pokud ano, tak může vyzkoušet novější Alarm für Cobra 11: Crash Time III (Highway Nights).

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.