Recence programu Super Ovladač

Ačkoli se většinou věnuji psaní recenzí o hardwaru, někdy píšu o vytváření webových stránek, dnešní recenze bude trochu z jiného soudku. Bude se jedna to program Super Ovladač, jejíž vývoj a prodej má na svědomí firma Optimal Software. Nezjišťoval jsem, jak dlouho je již tento program na trhu, nicméně já si jej všiml teprve nedávno, nejspíše jen kvůli nějaké reklamě.

Jedná se o program, který usnaďnuje vyhledání, zálohování a aktualizování ovladačů ve Vašem počítači. Ve světě existuje obdobných programů několik, některé jsou lepší, jiné horší. Hodně z nich jistě rychle najdete, pokud zadáte klíčové slovo ‚drivers‘ do Googlu. Většinou se všechny tyto programy snaží o maximální jednoduchost a musím říct, že z těch, co jsme zatím zkoušel, je na tom Super Ovladač jednoznačně nejlépe. Bohužel všechny tyto programy mají tu vlastnost, že v trial verzi ovladače vyhledají, ale nikdy nestáhnou, tudíž ani nepomohou s instalací.

Ale co naplat, vývojáři, správci serverů, management, prostě všichni zapojení do vývoje, údržby a podpory takového programu se musí nějak uživit. Musím se přiznat k jedné, ba přímo neskutečné věci: Mám alergii na warez, tudíž nesháním žádný crack, keygen nic, ale neznamená to, že bych za softwame utrácel nehorázné sumy, které si někteří účtují – a pak se z nich snadno stávají třeba i jedni z nejbohatších lidí planety. No, když už je řeč o těch Windowsích (no, vlastně o nich přímo řeč nebyla, ale to je jedno), tak v tomhle ohledu to u mně MSDN Academic Alliance. Ale to jsem trochu odbočil od tématu. Ani do programu Super Ovladač jsem nechtěl vrážet peníze, rozhodně ne tolik, co původně stojí. A to ani po slevě.

Samozřejmě, vyskočila na mě po skenu tabulka, že si mám koupit plnou verzi, takže program šel opět odinstalovat. Jenže po odinstalaci vyskočilo okno prohlížeče, kde ze slevy byla ještě 50% sleva. Musím zde udělat poklonu managementu, skutečně mistrovský tah! No hádejte, koupil jsem to, jinak bych o tom asi teď těžko psal. Jinak k tomuto programu (ať už se slevou nebo ne) dostanete v akci zdarma ještě jeden program, a to History Sweeper na čištění disku (trochu obdoba CCleaneru). A ještě jsem si tedy připlatil pouhých 81 Kč za multilicenci – žádné omezení jen na 2 počítače. Pro někoho, kdo se – když má teda čas – v jednom kuse vrtá v nějakém počítači nebo tam něco instaluje, ideální věc. Pro srovnání, schválně – 81 Kč rozdílu v ceně je docela dost zásadní rozdíl oproti tomu, co si připlatíte u Windowsů za krabicovou verzi oproti OEM. A abych nezapomněl, kromě toho je ještě neomezená podpora – u standardní verze je aktualizace databáze „jen“ na rok.

Takže k věci. Program Super Ovladač je opravdu velmi povedený a uživatelský přívětivý. Jednotlivé kroky, které můžete provést, jsou v menu na levém boku. Instalace programu je svižná, instalační soubor nemá ani 7 MB! Program je dost svižný. Je tak přehledný, že není ani třeba popisovat, co kde najdete. Při spuštění si taky kontroluje program sám nejnovější verze programu a databáze ovladačů a v případě potřeby vše aktualizuje.

Program je samozřejmě v češtině. A samozřejmě také komunikace přes email o zaplacení (jinak v emailu obdžíte kód programu, licenční soubor k druhému programu zdarma a můžete si přes odkaz vytisknout fakturu). Než začnete instalovat ovladače, program se Vás zeptá, jestli chcete vytvoiřt bod obnovení. Potom už následuje fáze stahování ovladačů – jakmile ovladač stáhente můžete jej nainstalovat. Také nechybí přehled o počtu dostupných ovladačů a v kolika balíčcích jsou (některé instalační soubory obsahují více najednou). Pokud byla stažena spustitelná instalace, spustí se. Pokud ne, zobrazí se složka, kde jsou uložené soubory. Odtud, znáte-li postup, můžete ovladače nainstalovat manuálně. Dokonce se ještě oddělí různé verze podobných operačních systémů, je-li třeba, například WINXP_32 a WINXP_64.

Po každém jednom nainstalovaném ovladači se v seznamu ovladačů odškrtne jedna položka. Zde však musím vytknout, že pokud instalace ovladače selže, ikonka se stejně přeškrtne. Při jedné instalaci chyběl soubor driver.inf a pak se to tak stalo. Dokud však instalace není kompletně dokončená, probíhá v modálně zobrazeném okně progress bar (a hlavní okno je v tu chvíli neaktivní, tzn. při chybě instalace nejde dělat nic jiného, než program shodit).

Musím říct, že mne program Super ovladač zaujal a rozhodně jej doporučuji. Za plnou cenu bych ho asi nikdy nekoupil, ale za to, co to stálo ve finále (plus zdarma jeden další prográmek, o něm možná příště, bude-li zajímavý) toho rozhodně nelituji. A rozhodně také doporučuji také rychlý bankovní převod, je integrováno snad ještě více platebních brán než u „aukráckého“ PayU, klíč máte k dizpozici téměř okamžitě po zaplacení. Tento program rozhodně ulehčí a urychlí práci jak začátečníkům, tak profesionálům.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.