Nová finální verze Mozilly Firefox 4 je tu!

Mozilla nedávno uvolnila finální verzi prohlížeče. Mozilla Firefox 4. Nová verze je výsledkem více než ročního vývoje a my jsme se rozhodli tuto verzi vyzkoušet a porovnat s verzí 3.6.x. Nová verze je dostupná stejně jako u předešlé verze pro mnoho operačních systémů (Windows, Linux, Mac OS X), jak ve 32-bitové, tak i 64-bitové variantě. Novou verzi můžete stáhnout na oficiálních stránkách.

Uživatel ví co chce
Tvůrci nových nápadů jsou sami uživatelé. Oni sami své připomínky a nápady zasílali prostřednictvím webové aplikace Firefox Input. A vývojáři z řad komunity na jejich nápady často kývli. Je otázkou, jestli je dobře nebo špatně, že některé věci jsou téměř jako okopírované od Opery nebo Google Chrome. Díky komunitě je k dispozici v rekordním čase k dispozici již 83 lokalizací.

První dojmy
Na první pohled se nová verze Mozilly opět odlišila od staré verze vzhledem. Ač se mi to zpočátku nezdálo, podařilo se mi na nový vzhled zvyknout celkem rychle. Díky nově vylepšené dvouúrovňové podpoře hardwarové akcelerace je nový Firefox výrazně rychlejší než přechůdce a je to výrazně při surfování znát. Co mě ale překvapilo nemile bylo předělání styl otevírání odkazů v novém panelu, který používám nejčastěji. Pokud jste ve starém Firefoxu vyvolali pop-up menu pravým klikem myši, zvolili jste druhou možnost Otevřít odkaz v novém panelu, automaticky se otevřel a načetl obsah nového panelu. Nyní se nový panel našítá na pozadí a navíc už se možnost nenachází na druhém místě menu, ale na prvním. Než se ten grif přeučím, to bude trvat pravděpodobně ještě hodně dlouho. Ale je to jediné mínus mezi spoustou kladů. Co se operační paměti týče, nová Mozilla mi zabírá paměti podstatně méně než předchozí verze. A to většinou více než o dvojnásobek. S doplňky WEB of Trust a AdBlock Plus jsem nezaznamenal problém.

Jaké další změny?
Ať už drobných nebo větších změn zažil nový Firefox více. Určitě si také všimnete nového typu nemodálních dialogů. Dovolím si trvdit, že malé okénko, které se zeptá na zapamatování hesla ne lepší než vysouvací lišta pro více než 90% uživatelů. Pár tlačítek bylo přeházeno, ale na změny se dobře zvykne nebo jsou nepatrné. Nového správce doplňků si také jistě všimnete.

Závěr
Určitě bych přechod nebo alespoň vyzkoušení nového Firefox udoporučil. A nejen ze starší verze, ale nechť jej zkusí i dosavadní uživatelé Opery, jež s tímto taktéž skvostným prohlížečem pojila hlavně rychlost. Za zkoušku nic nedáte.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.