Mozilla Firefox 5.0, revoluce se nekoná

Před pár dny vyšla finální verze jednoho z nejoblíbenějších internetových prohlížečů Mozilla Firefox 5.0.
Již od května mohli nadšenci testovat jeho Beta verzi. Nová verze je samozřejmě dostupná v kompletní české lokalizaci.

A co nová verze oproti předchozí přináší? Pokud aktualizujete ze starší verze, nevšimnete si téměř žádné změny. Pro uživatele, kteří jsou konzervativnější je to asi absolutně největší přínos – proč předělávat něco, co už je jednou dobře navrženo. Změny se tedy vůbec nedotkly vzhledu, ale tkví především v jádru aplikace.

Nový Firefox by měl být ještě o něco rychlejší a stabilnější než předchozí verze. Je fakt, že jsem nezaznamenal už příliš veliký rozdíl jako mezi verzí 3.0 a 4.0, ale když tvrdí, že tam rozdíl je, tak tam asi nějaký bude. Právě kvůli nedostatečné rychlosti MF3 uživatelé raději přecházely na jiné prohlížeče, nejvíce na Google Chrome nebo Operu. Rychlost, Bezpečnost a Intuitivita – to je to, co především uživatelé od každého prohlížeče očekávají. A komunita vyvíjející Mozillu si to již také uvědomuje.

Dále obsahuje Mozilla Firefox 5.0 věci a novinky, které se nestihly implementovat do vydání verze 4.0. Z novinek by se dalo uvést několik příkladů, například CSS animations. Pokud si vzpomínáte, že byly problémy s kompatibilitou doplňků v nové verzi, pak vězte, že u Mozilly Firefox 5 nebude tento problém tak patrný. Drtivá většina doplňků kompatibilních s MF4 by měla běžet v MF5 bez jakéhokoli omezení či problémů. Ze zkušennosti třeba můzu uvést, že doplněk AdBlock Plus funguje v nové verzi stejně dobře. Portál Mozilla Add-ons u všech rozšíření automaticky provádí test kompatibility.

Docela mě překvapil plán autorů, aby každá nová verze Firefoxu vycházela každých 6-12 týdnů. Podle mě je to příliš krátká doba pro vydání nové majoritní verze. Být po mém, tak tato verze se nejmenuje Firefox 5.0, ale Firefox 4.1 nebo v podobné konvenci.

Jaký je závěr? Aktualizovat se určitě vyplatí, ale nečekejte žádné zázraky.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.