Microsoft chce, aby hardwarové požadavky Windows 8 zůstaly stejné jako u Windows 7

Díky častému zveřejňování informací ze zákulísí Microsoftu nyní víme, že jedním z hlavních cílů vývojového týmu nového operačního systému je udržet nároky na výkon počítače v přijatelných mezích. Tedy minimálně na úrovni předchozích Windows 7. Pro uživatele by to znamenalo jedno. Nemuseli by se kvůli upgrade obávat snížení výpočetního výkonu svého PC. Softwarovému gigantovi se takový postoj určitě vyplatí, protože poznámka o vyžadování shodného hadrware může představovat významný stimul, který podnítí mnoho lidí právě pro zakoupení Windows 8. Momentálně se přitom podle posledních zpráv daří tento záměr úspěšně naplňovat.

Snaha o šetrné zacházení s operační pamětí

Na oficiálním blogu se dále objevil velmi zajímavý článek, ve kterém se vysvětlují důvody pro omezování využívání RAM paměti. Microsoft zde uvádí, že čím více modulů počítač využívá, tím se výrazně snižuje životnost na baterii. Majitele stolního desktopu sice takové zjištění nechá chladným, jinak už budou reagovat příznivci tabletů. U těchto zařízení totiž hraje výdrž velmi důležitou roli. Podle uvedeného prohlášení RAM paměť neustále spotřebovává energii v závislosti na její velikosti.

Laicky řečeno, čím více ji máte, tím se výrazněji vyčerpává vaše baterie. Vývojáři se proto snaží upravit Windows 8 takovým způsobem, aby nevyžadoval ke svižnému běhu několik gigabajtů operační paměti. Díky tomu se omezí zatížení baterie. Opět se zde ukazuje, že Microsoft bere v potaz i skutečně rozsáhlou skupinu přenosných přístrojů. Pro člověka vlastnícího malý netbook může dodržení vyřčených předsevzetí představovat důvod k zakoupení DVD s logem Windows 8. Kdo by nechtěl mít novější operační systém, když se to na výkonu počítače negativně neprojeví? Inovativní ovládání a řada revolučních změn pak k provedení tohoto kroku s ohledem na hardwarovou nenáročnost patrně přesvědčí zástupy osob.

O Ondřej Směták

Student, který se intenzivně zajímá o oblast IT a to především z pohledu webmastera a programátora GUI aplikací.