Jak ochránit počítač před všemožnou škodlivou havětí?

Pokud se pohybujete častěji na internetu, tak jste určitě zaznamenali, že ne všechny stránky jsou vytvořeny proto, aby vám v něčem pomohly. Mnoho, zejména zahraničních, slouží pouze k tomu účelu, abyste si z nich nevědomky stáhli nějaký škodlivý software, který může sloužit k mnoha účelům. Od sledování dění na počítači spolu se snímáním hesel atd… až po jeho naprosté ovládnutí a využití k útoku na nějaký cizí server. Jak se proniknutí škodlivých programů do počítače bránit? O tom si povíme v tomto článku.

Asi naprostým základem je zdravý rozum, který jasně napoví, které stránky působí bezpečně a jaké nikoliv. Ovšem uživatelé, kteří příliš často na počítači nepracují, nemají tento odhad tak dobrý. Pro všechny případy by proto měl být počítač po připojení k internetu zabezpečen nějakým neustále aktualizovaným antivirovým programem. Osobně mám dobré zkušenosti s NOD 32 od společnosti ESET. Tento antivir se mi velmi osvědčil a ochránil mě před mnoha skrytými hrozbami.

Kromě klasického bezpečnostního štítu, který skenuje obsah internetových stránek a odhaluje potencionální nebezpečí obsahuje i antivirový skener všech disků. Můžete tedy vždy jednou za čas nechat prohledat počítač, jestli se na něm náhodou nějaký vir nepozorovaně nezabydlel. Doporučeno je prohledávat i externí datová úložiště, která jste neměli neustále pod dohledem. Například pokud půjčíte flash kamaríádovi, může na ní po návratu být škodlivý kód aniž by to váš známý tušil. Všechny antiviry jsou navíc pravidelně aktualizovány a zabrání tak i většině nových typů virů dostat se do vašeho systému.

O Filip Matějka

Jsem provozovatelem webu ajtaci.net. Vystudoval jsem Střední průmyslovou školu v Kutné Hoře, obor počítačové systémy. V současné době jsem studentem na Univerzitě v Pardubicích. Musím také nějakým rozumným způsobem uživit provoz tohoto webu, takže se Vám předem omlouvám za občasné PR články. Doufám, že mě chápete.