Instalace systému z USB flash disku

V dnešním návodu si ukážeme, jak udělat z instalačního DVD systému instalační flash disk (nebo paměťovou kartu). Návod odpovídá instalaci systému Windows 7.

 1. Pořiď si prázdný USB Flash disk (nebo paměťovku) s kapacitou alespoň 4 GB, nebo z nějaké Flashky zálohuj data a smaž obsah Flashy.
 2. Flashku ponechej zanunutou v portu
 3. Spusť příkazovou řádku (např. ve Win 7 stačí napsat do Vyhledávání v Nabídce start ‚cmd‘ a potvrdit Enter)
 4. Zadej ‚diskpart‘ a potrď. Tím se spustí nové okno s nástrojem DiskPart. Bude nutné potvrdit práva správce, kliknutím na ‚Ano‘ v dialogu.
 5. Odteď budeme pracovat v DiskPart. Zadej ‚list disk‘ a potvrď.
 6. Zobrazeném sezamu najdi ten disk, který odpovídá prázdné Flashce (např. Disk 1)
 7. Zadej příkaz Select ‚Disk #‘, kde # nahraď číslem, který odpovídá číslu disku. Musí se shodovat název s výpisem minulém bodu.
 8. Zadej ‚clean all‘, potvrď.
 9. Zadej ‚create partition primary‘, potvrď.
 10. Zadej ‚select partition 1′, potvrď.
 11. Zadej ‚active‘, potvrď.
 12. Vypni diskpart i příkazovou řádku. Vyjmi flash disk a restartuj počítač.
 13. Po restartu počítače flasku opět zandej. Měla by vyskočit tabulka, že disk není zformátován.
 14. Potvrďte, že disk chcete naformátovat
 15. Vyberte si FAT32 nebo NTFS systém souborů, standardní velikost alokace. Je na Vás, jestli budete chtít důkladný nebo rychlý formát.
 16. Vložte do mechaniky instalační DVD systému
 17. Zkopírujte obsah DVD na flash disk

Nyní máte hotovo. Při příštím restartu stačí zajet do BIOSu a nastavit pořadí bootování tak, aby první byla flashka, před mechanikou a před diskem. Po uložení by měla flash fungovat jako instalační flash systému. Jen při druhém restartu nezapomeňte opět prohodit pořadí disk/flash v BIOSu, jinak se bude neustále spouštět první část instalace.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.