ICQ vs. QIP Infinium, souboj komunikátorů

Dnešní článek bude o popisu jednotlivých výhod a nevýhod dvou nejpoužívanějších klientů pro instantní messaging, a to programu ICQ a programu QIP Infinium

ICQ
Instalační soubor aktuální verze 7.7 pro Windows má okolo 15 MB. Pro velkou spoustu uživatelů byl program ICQ jediným, který existuje, i když to nebyla pravda. Už od počátku mu šlapal na paty klient Miranda. Tvůrci vsadili na to, že pojmenovali síť stejně jako program a dlouho dobu jim to vycházelo.

Postupem času začali vymýšlet různé vychytávky. Některé se povedly a některé zase ne. Nejpřívětivější verzí ICQ, kterou jsem kdy používal, se stala 5.1. K velké smůle tato verzi přestala být po čase podporována a člověk, chtěl-li zůstat s programem ICQ, musel aktualizovat na novou, a dlouho si na ní zvykat. A nebo, jednodušší varianta – poohlédnout se jinde, po jiném prográmku.

ICQ podporuje velké množství funkcí, kromě textových zpráv, zasílání souborů, vysílačky bych zmínil především některé zajímavé hry (např. Pool nebo Slide-a-lama), které si můžete zahrát s přáteli, kteří též používají ICQ. Bohužel ne vždy se spojení podaří. Ale jediná věc, která mě ještě donedávna u ICQ držela, byla novinka tuším verze 6.5, když byla propojena s Atlasem a zároveň byla přidána možnost zdarma zasílat SMS pohodlně na všechny tři české mobilní operátory. Prvních 20 bylo zdarma, zvytek lze dokoupit, nebo pokud obrdžíte obratem zprávu od adresáta, přičte se Vám ihned 5 dalších SMS zdarma.

Novější verze ICQ jsou poměrně robustní, což se od komunikátoru příliš nevyžaduje, naopak. A jelikož jde o komerční projekt, všude možně na Vás vyskakuje otravná reklama. A když omylem kliknete, někdy se i pod reklamou může skrývat podvodná stránka, což se mi také jednou stalo. Co mě u ICQ doslova vytáčelo do běla, bylo, že i přes zakázané jakékoli zvuky na mě z ničehonic začal při každém přejetí myší řvát ze sluchátek smajlík umístěný v reklamní liště s nějakým „Hey Something“ nebo tak něco. K čemu si sakra nastavuji, aby byl vypnut zvuk, když stejně na mě řve nějaký smajlíkový pobuda.

Pokud už nějakou novější verzi ICQ instaluji, většinou je to jenom kvůli SMS zdarma a po i během instalace musím provádět poměrně dost úprav, než začnu program používat k obrazu svému. Proto se spíše většinou obracím na konkurečního klienta.

QIP Infinium
QIP infinium je odnoš ruského programu QIP, podporující více klientů. Oproti ICQ je program přehlednější a neobsahuje reklamu. Ovšem při instalaci je dobré dávat pozor, aby jste si nezměnili úvodní stránku prohlížeče, nenainstalovali nepotřebné lištičky, atp. Jinak ještě jedna zajímavá zpráva: Pokud si opatříte QIP, nemusíte jej instalovat! Stačí nahrát na USB disk a poslouží stejně dobře i jako portable, aniž by se musel jakkoli na portable verzi upravovat.

Už od počátků jsem u QIPu vyzdvihoval pokročilé možnosti, jako třeba že vidíte, jakéko používá druhá strana klienta nebo možnost odebrat svůj kontakt z cizího seznamu kontaktů. Jediné, co mi na QIPu vadí, je pár věcí: Pokud někomu píšete na ICQ, některé znaky (především ty s diakritikou) jsou vinou chybného kódování transformovány, je dobré naučit se psát bez hacku a carek. Potom je škoda, že není kompatibilní posílání souborů mezi ICQ a QIPem. Také je otázka, jestli není příliš komplikované někdy „vnucovat“ také QIP účet, i když mám pocit, že nové verze to již nevyžadují a dávají na výběr. Bohužel, pokud půjdete na svůj profil, naučte se napřed azbuku, ruský tvůrce je ruský tvůrce.

Při používání QIPu se sice sami připravíte o možnost zahrát si hry, zaslat si soubor, ale obě dvě věci lze samozřejmě zařídit i jinak. QIP má široké možnosti, nemusí se instalovat a zároveň podporuje větší množství protokolů. Já jsem především ocenil propojení s Jabberem (který mám tedy pouze ze studijních důvodů). Většinou kontakty nedělím podle skupin, většinou s programem ICQ stejně moc nesedí, jenom online/offline. Počet různých nastavení, která provádím po instalaci, není tak vysoký, jako u ICQ.

Závěr
Klientů pro různé protokoly existuje mnoho, některé i webové. Svůj názor na každý z nich jsem nastínil již při výčtu vlastností. Takže jistě usoudíte, že dnes již používám výhradně QIP Infinium.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.