Minecraft – hra nejen pro milovníky Lega

Také pro vás byla v dětství populární stavebnice od dánské společnosti jednou z nejoblíbenějších kratochvílí? V tom případě vaší pozornosti rozhodně nesmí ujít velice úspěšná hra Minecraft, která staví na tom nejdůležitějším základě – možnosti vybudovat si z dostupných kostiček naprosto cokoliv.

První krůčky

Začínáte jako osamocená postavička, kolem které se rozprostírá náhodně generovaný terén. Primárním úkolem je v tomto případě porozhlédnout se po zdrojích materiálu. Ten vám totiž pomůže položit základy vašeho budoucího domu, hradu či podzemního bunkru. Čas přitom máte jen do západu slunce. Poté se zde totiž vyrojí nebezpečné kreatury, které ve tmě jen velmi těžko porazíte. V bezpečí vašeho úkrytu se však nemusíte boje obávat.

Potenciál

Přednosti Minecraftu objevíte již v samotném singleplayeru, ale ta pravá zábava začíná až po připojení na libovolný server. Společně s ostatními lidmi totiž můžete budovat celá města, repliky slavných staveb nebo dokonce i funkční metro.

Pro fajnšmekry

Rozhodně se však nejedná jen o bezduché plácání jedné kostičky na druhou. Autor hry s přezdívkou Notch totiž naprogramoval i podporu logických obvodů. Ano, s pojmy typu AND, OR i NOR se zde skutečně setkáte. S jejich pomocí pak vytvoříte sofistikované pasti proti nepřátelům, dálkově ovládanou bombu či mírumilovný přístroj pro vyluzování hudby.

Grafika

Po prvním spuštění se mohou někteří lidé zděsit, jak někdo může v současné době seriózně nabízet hru v retro stylu. Při bližším pohledu totiž textury jednotlivých kostiček detaily příliš neoplývají. Tento záměr však řada fanoušků oceňuje. Pokud na tuto stránku věci máte jiný názor, stačí začít používat libovolný texture pack.

Kde koupit?

Minecraft se momentálně prodává za 14.95 €. I přesto, že Notch na hře stále intenzivně pracuje, stále se jedná o betaverzi. Po dokončení finálního produktu však bude cena zvýšena na 20 €. Ke spuštění vám navíc postačí libovolný operační systém. Již od počátku totiž vývoj probíhá v Javě, a proto si zahrajete, i když používáte Windows, Linux nebo Mac OSX.

O Ondřej Směták

Student, který se intenzivně zajímá o oblast IT a to především z pohledu webmastera a programátora GUI aplikací.