Hledáte na Linuxu editor pro programátory a webové designéry? Vyzkoušejte Bluefish

Každý člověk, který se zabývá tvorbou webových stránek má vybraný svůj vlastní program, jenž mu jeho práci usnadňuje. Řeč je v tomto případě o početné skupině editorů, které mají za úkol zvýraznit syntaxi, vhodně napovídat a případně zrychlit často opakovanou činnost s pomocí předem připravených kousků kódu. Na operačním systému Windows dominuje v kategorii placených aplikací Dreamweaver. Bezplatných variant poté existuje nespočetně velké množství – např. PSPad pocházející z našich luhů a hájů. Pokud se však rozhodnete přejít na Linux, patrně se neobejdete bez výběru nového editoru. S těmi multiplatformními se totiž již tak často nesetkáte. Jako příklad mohu uvést v Javě napsané vývojové prostředí NetBeans.

Multifunkční Bluefish

Osobně jsem si však po vyzkoušení mnoha nejrůznějších aplikací oblíbil editor Bluefish. Dle mého názoru se výborně hodí převážně pro tvůrce webů, program v C však v něm rovněž napíšete. Pakliže často využíváte nejrůznější funkce na automatické doplnění kódu, potěší vás bohatě zásobený toolbar, který pomůže s tabulkou i formulářem. Osobně mi nejvíce vyhovuje barevná kombinace použitá k rozlišení syntaxe. Oproti NetBeans sice nejde o nic decentního, výrazná červená označující proměnnou mi však nijak nevadí. Problém nedělá ani kombinace PHP a (X)HTML – podbarvení stále dává jasně najevo, co právě tvoříte.

Ujistěte se, že používáte nejnovější verzi

Uživatele starší distribuce Ubuntu může uvedený popis vlastností zarazit, pokud si Bluefish stáhli z repozitářů, kde se nemusí nacházet vždy nejnovější verze. V případě 1.x například chybělo klíčové napovídání funkcí po stisknutí kombinace CTRL + mezerník. Aktuálně lze na bluefish.openoffice.nl získat přelomovou druhou verzi.

Ovládání vám za pár chvil přejde do krve. Vše se totiž nachází tam, kde to logicky čekáte. Bluefish se rovněž integruje do kontextové nabídky, a proto po kliknutí pravým tlačítkem myši na soubor ho snadno otevřete.

O Ondřej Směták

Student, který se intenzivně zajímá o oblast IT a to především z pohledu webmastera a programátora GUI aplikací.