Doplnění recenze k programu Super ovladač

Dnes bych se nejprve rád vrátil k předchozí recenzi programu Super ovladač. Nejprve jsem jí zkoušel na jednom PC a vše se zdálo v pořádku, tudíž jsem máloco tomuto programu vytknout. Ovšem pak jsem jej vyzkoušel na dalších třech, z nichž na dvou nesplnil moje očekávání.

No co, i mistr tesař se někdy utne a občas se někde stane nějaký zkrat. A platí to jak o mně, tak i o programátorech tohoto programu. Docela mě zamrzelo, že program není až tak nápadem jeho tvůrce, kterému za nějž platíte. Jde vlastně jen o český remake programu Driver Genius. Respektive program Driver Genius přeložený do češtiny a trochu pozměněná funkčnost, jinak prakticky totéž, a to i včetně rozvržení. Ba co víc, na oficiálních stránkách máte reklamu, že program získal několik pětihvězdičkových ocenění (u některých jen čtyři hvězdy, ale o tom se tam už nepíše), ale jedná se právě o program Driver Genius, nikoli o program Super Ovladač.

Jak to mají spolu vyřešené společnosti Optimal Software s. r. o. a Driver-Soft Inc. jsem nezjišťoval. Budu doufat, že jsou s nimi domluveni na napojení stahování ovladačů přes dané rozhraní a mají vše vyřešeno v pořádku. Nicméně český uživatel v případě programu Super Ovladač jistě ocení tu spoustu možností platby, které se v Čechách používají, v ČR vystavenou fakturu v českém jazyce, české rozhraní programu a především cenu.

Co mě ovšem nemilo překvapilo, že tento software je naprogramovaný tak, že si vyhledá všechny nestandardní ovladače třetích stran, poté zkontroluje databázi a nechá stáhnout svoje. To by bylo ještě v pořádku, až na to, že tento program nekontroluje verze. Klidně Vás nechá stáhnout VIA HyperionPro Chipset verze 3.24, i když již máte nainsatlovánu právě tutéž verzi. Asi proto, aby pro laika vypadal program strašně důležitě. A přitom žádnou práci za Vás neudělal, spíš jen přidal.

Další věc: Pokud se instalace nezdaří, v programu to též není ošetřeno. Kontroluje jediné, a to, jestli instalace byla spuštěna a ukončena. Jestli byla dokončena v pořádku nebo chybně, to už program nezajímá a klidně si daný balíček ovladačů odfajfkuje.

To ale ještě zdaleka není všechno! Na 2 ze 4 počítačů byl minimálně s jednou instalací problém! A nejspíše přímo v archivech. A na 2 ze 4 počítačů chyba, to vážně není málo.

Ale co mě vadilo asi nejvíce, bylo, že program v žádném případě nerozpoznává, pokud je některý ovladač nainstalán chybně, například nainstalovaný ovladač vůbec nesedí a systém Windows hlásí konflikt. Zatím se mi tedy nepodařilo tento program přemluvit, aby si stáhnul ovladač jiný, než už nainstalovaný byl.

Takže, pokud byste program Super Ovladač chtěli vyzkoušet, jistě jej vyzkoušet můžete. Samozřejmě dál platí to, co jsem psal už minule: Za plnou cenu bych jej asi nikdy nekoupil, za to mi nestojí. Pouze se slevou. Nicméně na stánkách se výrobce zavazuje v případě, že nebudete spokojeni, do 30 dnů vrátit peníze. Tím pádem to stále za zkoušku stojí.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.