Connectify

Connectify je jeden velmi zajímavý freewarový prográmek, který umožňuje vyvořit z počítače vybaveného Wi-Fi síťovou kartou Wi-Fi hotspot, tzn. vysílač. Je to vhodné, pokud máte síťovou Wi-Fi kartu a nechcete pořizovat navíc bezdrátový router, abyste mohli připojovat další zařízení kromě napevno připojeného počítače. A i kdyby nebylproblém zakoupit, dali jste si takovou práci s natažením a pečlivým schováním LAN kabelu, že byste neradi zjistili, že jste si ji mohli jednoduše ušetřit.

V základní verzi je program zdarma. Rozhraní je intuitivní. Někde jsem četl, že když to napíše programátor, tak je pouze líný psát manuál. Něco na tom pravdy je, ale když to napíše redaktor webového blogu o počítačích a všech možných výpočetních technologiích, je vždycky vhodné napsat také něco navíc.

V programu připraven průvodce, který Vás provede jednotlivými kroky vytvoření bezdrátové sítě. V jednom kroku nastavíte budoucí SSID (název) sítě, zvolíte typ zabezpečení a šifrování a zadáte případné heslo nebo jiné přístupové údaje. Po nastavení program bude běžet v nástrojové Tray liště a Vy budete spokojeně užívat Vaší nové bezdrátové sítě.

Kromě toho, že program můžete využít ke sdílení internetu, může být využit i ke sdílení dat v počítačové lokální síti. K datům lze jednoduše přistupovat, ještě jednodušeji než při konfiguraci přes router. Nicméně sdílení u mě naplno převzal program Dropbox, ať už ve skupině nebo mezi různými počítači a dalšími zařízeními.

Oproti klasickému routeru však musí být zapnutý stále počítač se zapnutým programem Connectify. Program je sice nenáročný, nezatěžuje nijak výrazně systém, ale i přesto by se mohl prodražit časem účet za elektřinu. Takže na závěr bych řekl toto: Výborná utilita, která splní, co slibuje. Je dobré o ní vědět a v případě nutnosti jí použít. Ale na dlouhodobé využití stejně raději budu volit router, ale až bude třeba, ještě si na program Connectify rád vzpomenu.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.