Calibre – švýcarský nůž pro milovníky ebooků

Četbě knih se nijak nebráním, ale preferuji elektronickou podobu namísto té klasické papírové. Dle mého názoru totiž přináší velkou řadu výhod. Ke správě ebooků jsem hledal aplikaci, která by funkčně splňovala veškeré mé požadavky. Po malé chvíli se jako ideální řešení začal jevit projekt Calibre. Jako uživatele linuxové distribuce Ubuntu pro mě byla podpora tohoto operačního systému zásadní. Program však rovněž spustíte na Windows i MAC OS X. Calibre dokonce začal používat i server vtm.zive.cz, který připravuje pravidelnou kompilaci nejlepších článků do formátu určeném pro čtečky knih. Osoba pověřená technickou realizací samotného převodu shledala Calibre za vyhovující řešení.

Široké spektrum funkcí

Po dokončení instalace se nejprve spustí jednoduchý průvodce, který vám pomůže s prvním nastavením. Pakliže vlastníte rozšířenější čtečku knih, jednoduše ji vyberete z rozevíracího seznamu. I na majitele méně známého produktu však čeká odpovídající volba. Veškeré ebooky nyní můžete začít ukládat do jediné složky. V programu se poté zobrazí v přehledném seznamu a umožní členění na základě nejrůznějších kritérií. Jednotlivé tituly si dále uživatelé často třídí do vlastních kategorií. Nechybí ani přidávání tagů, tedy klíčových slov vztahujících se k danému ebooku.

Převod do mnoha formátů

Vlastnost, kterou dozajista mnohokrát využijete, představuje konvertování knih do nejčastěji podporovaných formátů jako .mobi, .pdb či .pdf. Ke správnému zobrazení české diakritiky se vyžaduje odpovídající kódování. Jestliže vám převod určité knihy bude činit problémy, můžete použít další mnou ověřený nástroj Simple Palm Doc Konvertor s možností zvolit jakékoliv vstupní i výstupní kódování. Záleží zkrátka na individuálních potřebách vaší čtečky ohledně koncovek souborů, které se ji podaří úspěšně zobrazit. U Calibre je dále potěšující funkce na vytvoření vlastní úvodní obálky každé knihy.

Program řeší i neustálé přesouvání souborů mezi počítačem a datovým úložištěm přístroje, na kterém se ponořujete do příběhů. Po prvotním nastavení se celá akce provede automaticky po stisknutí jediného tlačítka.

O Ondřej Směták

Student, který se intenzivně zajímá o oblast IT a to především z pohledu webmastera a programátora GUI aplikací.