Microsoft Security Essentials v novém

Od doby, kdy společnost Microsoft vydala pro uživatele pravého systému Windows bezplatný antivir, uplynul již nějaký čas. Během té doby si stačil jejich balík, pojmenovaný Microsoft Security Essentials najít přes 30 milionů přízniců v 74 zemích světa a odhalit a zlikvidovat nespočetné množství bezpečnostních hrozeb. Ovládání je maximálně intuitivní, tento bezpečnostní balík byl přeložen již více než do 25 jazyků. Antivir může být nainstalován i v malých firmách, do 10 počítačů.

Po úspěšném startu začala společnost uvažovat také o různých vylepšeních a minulé léto vydala verzi 2.0, ale nedávno sme se konečně dočkali finální verze. A právě teď bych se chtěl zmínit, jaká vylepšení nová verze oproti první přináší.

Heuristická analýza
Asi největší novinkou je vylepšení heuristické analýzy, takže antivir už není závislý pouze na databázi již známých virů. Už teď si antivirový štít vedl při srovnání oproti velké konkurenci velmi dobře, takže nyní už by se měla stát ochrana téměř precizní.

Spolupráce se systémovým Firewallem, filtrace síťového provozu
Nová verze také doplňuje službu Windows Firewall. Tedy je možno jí přímo z tohoto programu zapnout, pokud je vypnutá, také jí částečně konfigurovat, ale to tedy nějaký převratný přínos není. O něco lepší je to ve Windows 7, kde může díky Filtering Platform z Windows Vista a 7 analyzovat datový tok v reálném čase, takže může hrozby zastavit na samotném vstupu do počítače a ubránit tak spuštění nebezpečného skriptu.

Uživatelé Windows XP Professional 64-bit již nemají smůlu
První verze nešla nainstalovat na systém Windows XP Professional 64-bit a společnost Microsoft se vyjádřila, že se o podpoře tohoto programu v tomto systému ani do budoucna ani neuvažuje. A nyní je už tomu jinak a tento balík tam nainstalovat lze.

Lepší kompatibilita s dalšími aplikacemi Windows a Internetem Explorerem
Nový MSE si rozumí lépe s některými apliakcemi. Nikoho nepřekvapí, že doslova nahrazuje Windows Defender, to už tu bylo s první verzí. Ale nyní také velmi pomáhá při zabezpečení prohlížeče Internet Explorer. Starší verze odhalila škodlivý skript až v momentě, kdy byl již nahrán v cache prohlíže a mohl již působit škodu. Nová verze toto ošetřuje lépe, umožňuje škodlivé skripty hlídat a zabránit tak jejich spuštění.

Microfost SpyNet
Díky Microsoft SpyNet se Microsoft dozví, když je váš počítače napaden malwarem, případně jak se podařilo či nepodařilo malware odstranit. Po instalaci programu je nastaveno základní členství v komunitě SpyNet, ale na výběr je možnost členství v komunitě rozšířit na pokročilé, nebo jej odmítnout. A Microsoft se už nic nedozví. Jak toho docílit? Pravým tlačítkem myši kliknete na ikonku v Tray liště, zvolíte jedinou možnost Otevřít, po otevření hlavního okna programu překliknete na Nastavení. Vyberete poslední možnost v seznamu a pak už stačí pouze překliknout druh členství v komunitě a potvrdit tlačítkem Uložit změny. Naštestí nová verze si již nestěžuje na nedostatečnou ochranu, když členství zrušíte, to mohlo některé uživatele od první verze odradit.

Závěr
Pokud jste používali první verzi, určitě se upgrade na novou verzi vyplatí. Pokud ne a máte ověřený legální systém, je na čase o tomto řešení uvažovat. Proč nevyužít spoustou uživatelů ověřený bezplatný antivirový balík, který využívá engine Microsoft Forefront Endpoint Protection, má přívětivé zpracování, ovládání, příliš nezatěžuje systém a kromě toho, že chrání počítač a občas se změní ikonka při aktualizaci o něm jinak téměř nevíte? Nikoho tím nechci nabádat, ale za zkoušku nic nedáte.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.