Ashampoo Burning Studio Free, král freewaru ve vypalování

Dneska bych rád povídal o prográmku Ashampoo Burning Studio Free, konkrétně o jeho současné verzi 6.8, kterou si můžete nainstalovat na různé verze systému Windows, Windows XP počínaje, Windows 7 (prozatím) konče. Nepochybuji o tom, že až se začnou na trhu ujímat Windows 8, že by měl mít s nimi tento prográmek nějaký problém.

Ashampoo Burning Studio Free bezplatnou verzí oblíbeného nástroje na vypalování optických disků. Oproti klasické verzi bez přívlastku FREE je tato verze okleštěná pouze o několik spíše pokročilých funkcí, např. převod videa do formátu DVD-Video, tisk obalů apod. Samozřejmě, to co by potřeboval běžný uživatel naprosto zvládne. Donedávna jsem byl spokojen též s programem CDBurner XP Free, jenže nakonec u mě na celé čáře vyhrálo Burning Studio. Možná taky proto, že si nějak moc nerozumněl s firmwarem nebo ovladačem mé vypalovačky v notebooku, z 20 pokusů udělal aspoň 2 podtácky, potom už se nechtěl spustit vůbec a nakonec nešel ani korektně odinstalovat. To Burning Studio je jiná.

Burning Studio už je ve vývoji nějaký ten pátek. Též jsem donedávna používal plnou verzi Burning Studia 2005, jenže nová verze 6.8 se mi zdála snad ještě lepší než plná 2005, takže tu zůstala jen ta. Výrobce Ashampoo vsadil především na velmi jednoduchým, elegantním a hlavně přehledným rozhraním, díky němuž se v něm vyzná i začátečník. S programem Ashampoo Burning Studio 6.8 Free můžete kopírovat, vypalovat nebo vytvářet nové optické disku typu CD, DVD, ale i BluRay. Nechybí ani podpora pro ISO obrazy, a to oboustranná (vytvoříte jej, nebo vypálíte z něj disk). Meze se nekladou, můžete vypálit data, hudbu, video, prostě cokoli.. samozřejmě tak, abyste neporušovali autorská práva autorů obsahu disku, samozřejmě ;)

Instalační soubor má necelých 17 MB a je nainstalován během chvilky. Instalace je k dispozici je čtyřech jazycích, ovšem čeština chybí. Vyberete tady nejspíše druhou možnost English, tedy anglicky. Jen je dobré při instalaci zvolit, aby se neinstalovaly lištičky, nepředělávala se výchozí stránka prohlížeče apod. Je to třetí dialogové okno, zvolíte Cumtom Instalation a odkšrtnete chceckboxy.

Po úspěšné instalaci můžete program spustit. Sice jej máte nyní anglicky, Settings – Languages, vyberte Czech a potvrďte. Program upozorní, že je třeba program zavřít a spustit znovu, aby byly provedeny změny. To můžete odkliknout a při dalším spuštění programu již bude kompletně v češtině. Tudíž je program vhodný pro začátečníky nejen díky přehlednému rozhraní, ale navíc kvůli lokalizaci do češtiny přímo od výrobce.

Kromě vypalování a práci s obrazy disků je též podporováno pro zálohování dat a ripování hudebních CD. Tomuto prográmku zkrátka nic nechybí. Pokud nemáte rádi Nero díky jeho robustnosti, (příliš mnoho funkcí), době instalace či době spouštění, rozhodně se Vám tento program bude zamlouvat.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.