5 důvodů, proč nemám rád programy pro správu fotek

Dneska bych se rád pustil do psaní o tématu ohledně softwaru, a to konkrétně o kategorii správců fotografií. Ovšem budu zde vypisovat pouze záporné zkušennosti, jistě se najde spoustu čtenářů, kteří správce fotografií používají hodně a rádi a jistě se mnou nebudou úplně souhlasit.

Důvod č.1: Přílišná robustnost
Některé programy jsou až příliš robustní, což se projevuje vyššími systémovými nároky, především na paměť. Dnes v době dvou, tří, čtyř a více jader už by to neměl být problém, ale stále se najde velké procento jednojádrových počítačů, jejichž konfigurace stačí tak akorát na běh systému Windows XP.

Důvod č.2: Přeplácanost
Příliš funkcí občas může škodit, pokud nejsou roztříděny přehledně a intuitivně. Na druhou stranu při práci s fotkami velmi často oceníte automatické otáčení, zmenšování, redukci červených očí, základní i pokročilé úpravy barev. A samozřejmě další efekty. Bohužel někdy v programech chybí buď možnost udělat změny hromadně na vybraný okruh fotografií, nebo máte nejvíce neužitečných funkcí po ruce a k těm nejčastěji používaným se musíte dlouho proklikávat. A když už se proklikáte, program nabídne tkaovou škálu možností, že jí pak můžete ještě dlouho tápat, co všechno navolit.

Důvod č.3: Často chybějící lokalizace
Neříkám, že tento bod by vadil nějak mě osobně, ale znám pár lidí, kteří jsou rádi, že se naučili jakžtakž s myší a klávesnicí, ale s angličtinou v některých programech si stále nevědí rady. Netvrdím, že je to neduh všech programů, rok od roku se mi zdá podpora lokalizace v takto zaměřených programech lepší a lepší.

Důvod č.4: Spuštění programu, i když nechcete
Pokud připojíte digitál k počítači, mnoho programů se začne automaticky spuštět, načítat fotografie, které chcete synchronizovat, apod. Nevím jak Vám, ale mě osobně tento přístup nevyhovuje. Mnohem raději zobrazím fotografie v průzkumníku a po výběru těch fotek, kterých chci zde už použiji známou klávesovou zkratku CTRL+C, CTRL+V. Proč něco dělat jednoduše, když to jde i složitě.

Důvod č.5: Zakupte placenou verzi
Asi snad všichni výrobci fotoaparátů dodávají ke svému výrobku program na stahování/správu fotek. Najdou se mezi nimi však i tací, kteří kromě ovladače umístí na CD trial verzi. A ta samozřejmě, většinou po měsíci, začne vyžadovat zakoupení nebo registraci.

Poznámka
A jak tedy spravuji fotky já, když bojkotuji všechny stahovací/synchronizační/spravující programy?
Ke stažení používám většinou Průzkumníka systému.

  • K hromadnému zmenšení fotek používám program JPEGResampler
  • K jednotlivým úpravám fotek používám program IrfanView

Na kartě nenechávám fotky žádné, všechno ihned stahuji na záložní harddisk. To je mi zdá přeci jenom o něco bezpečnější úložiště než microSD paměťová karta. Potom už je holt jenom problém udržet systém fotek jakžtakž přehledný. Adresářová struktura je jedna věc, druhá věc je, když potom chce dát dohromady svoje fotogtrafická díla více fotografů. Ta správa je asi hlavní nevýhoda toho „mého systému“.

Závěr
Nikoho nenutím svůj oblíbený program pro správu fotografií přestat používat, to vůbec ne. Určitě se najdou i lepší, než těch pár, kterých jsem zkoušel. Každý může mít vlastní, odlišný názor. Proto očekávám, že se zapojíte v diskuzi. Pokud jste dočetli až sem, děkuji za pozornost.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.