3D fotografie

Dneska si ukážeme jak jednoduše vytvořit 3D fotografii použitím obyčejného digitálního foťáku a trochy magie ve Photoshopu.

Co budeme potřebovat?

 • dvě fotografie objektu
 • grafický editor schopný práce s barevnými kanály (Photoshop, PhotoPaint, GIMP)
 • 3D brýle s červeným a modrým sklem
 • pět minut času

A jak tedy na to?

 1. Základem úspěchu při tvoření 3D fotky je správný postup při pořizování snímků. Snímky musíme pořídit tak, aby jedna fotografie byl jakoby obraz levého oka a druhá zase pravého. Vybereme si tedy objekt, který chceme vyfotit, musí to být objekt statický, s pohyblivým byste totiž moc nepochodili. Aby byl cílený efekt viditelný, vyberte si nějakou scénu která je prostorově nějakým způsobem zajímavá, něco stojí vepředu, něco vzadu, aby to stálo za to. Pokud máte na foťáku nějakou mřížku, křížek nebo okénko, co vidíte na monitoru při focení, bude určitě k užitku. Já jsem použil pro demonstraci dva pilates balóny v mém pokoji. Zaměřte se na jeden bod a pořiďte snímek, nyní foťák posuňte v horizontálním směru asi o 5-10 cm a opět se zaměřte na ten samý bod, pomůže vám v tom některá ze zmiňovaných pomůcek na displeji. Já jsem například jako záchytný bod použil hranu skříně. Nyní máte dva snímky posunuté o nepatrný, přesto důležitý kousíček který ve výsledku způsobí právě plasticitu obrázku. Proč tomu tak je se můžete dozvědět v článku publikovaném na tomto serveru – 3D technologie.
 2. Fotky si otevřeme v grafickém editoru. Já použiji Adobe Photoshop, ale postup bude velice obdobný ve všech editorech. Jednu fotku zkopíruji do té druhé(Ctrl+a, Ctrl+c, následně na druhém snímku Ctrl+v), čímž dostanu dvě vrstvy. Pojmenuji si je pro přehlednost pravá a levá.
 3. Vyberu si levou vrstvu a začnu na ni dělat úpravy. Budu potřebovat změnit hodnoty jednotlivých barevných kanálu, proto v menu zvolím Obraz > Přizpůsobení > Úrovně (Ctrl+ l). Zvolím kanál s červenou barvou a výstupní hodnoty nastavím na 0.
 4. Nyní vyberu vrstvu s pravým obrázkem a stejným způsobem upravím hodnoty, ovšem u modrého a zeleného kanálu.
 5. Levá vrstva by teď měla být taková namodralá a pravá sytě červená. Nyní jsme už jen krůček od konce.
 6. Obě vrstvy máme na sobě a horní překrývá spodní, my chceme vidět ale obě dvě. Označíme tedy horní vrstvu, ať už je to levá nebo pravá a nastavíme jí místo na normální jako rozdíl.
 7. Obrázek je hotov, stačí ho uložit, nasadit brýle a kochat se úžasným 3D efektem :)

Výsledek pak vypadá takto (kliknutím zvětšíte) :


a ještě naše neuklizená 3D kuchyň

O David Bambušek

Student FIT VUT Brno, zajímající se o všemožné webové technologie, programování a svět IT všeobecně. Svůj volný čas věnuje hlavně sportu, hraní na hudební nástroje a výrobě domácích vín.