Čo ovplyvňuje vašu pozíciu vo výsledkoch vyhľadávania

Chcete aj vy vidieť svoju stránku na prvom mieste na stránke strýčka Googla s výsledkami? Existujú určité zásady a faktory, ktoré môžete ovplyvniť a ktoré vám k tomu napomôžu. Nebojte sa čítať ďalej.

Vyhľadávače určujú umiestnenie vašej stránky na SERP podľa niekoľkých kritérií:

 • vzájomná poloha nájdených slov (pri hľadaní viacslovných frází)
 • umiestnenie nájdených slov (poloha v dokumente)
 • umiestnenie fráze alebo hľadaného slova v titulku stránky, metaznačke description, nadpisoch
 • podľa váhy stránky v očiach vyhľadávača (rank)
 • na základe počtu odkazov na stránky a kvality týchto odkazov

Čo má negatívny vplyv:

 • stránky bez titulkov
 • málo textu
 • žiadne externé odkazy
 • príliš mnoho tučného textu
 • mnoho nadpisov (h1, h2) a ich nesprávna štruktúra v kóde
 • duplicitný obsah

Uvedomte si, že vypočítať, či daná stránka dotazu zodpovedá alebo nie, obnáša vziať do úvahy stovky rôznych faktorov: od titulu a nadpisov stránky, cez text na stránke až po blízkosť kľúčových slov. Predstavte si, že do vyhľadávača zadáte slovo „lanovka“. Stránka, na ktorej sa slovo „lanovka“ objavuje iba raz, bude pravdepodobne menej relevantná než stránka, na ktorej sa slovo „lanovka“ vyskytuje niekoľkokrát v texte a ešte v titulku stránky. Keď hľadáte lanovku v Nízkych Tatrách, vyhľadávač sleduje taktiež blízkosť oboch slov. Pokiaľ sa niekde v hornej časti stránky objaví „lanovka“ a v dolnej polovici „Nízke Tatry“, je zrejmé, že sa o príliš relevantnú stránku nejedná.

Klikni tu!!!

S predošlými riadkami súvisí tiež ďalší dôležitý faktor. Je to tzv. inicialiačný prvok, akýsi spúšťač – niečo, čo pri prechádzaní výsledkov doslova prinúti užívateľa kliknúť práve na vašu stránku. Prvá pozícia v SEPR nie je všetko. Uveďme si príklad. Povedzne, že chcete kúpiť mixér zo špecializovaného obchodu, ktorý sa volá elektro outlet (niečo ako výpredaj). Zaujímajú vás špecifické informácie o produkte. Pozrite sa na obrázok. Na ktorý odkaz by ste klikli?

Ukážka dotazu na google

Ukážka dotazu na google

Zhodou okolností je náš relevantný odkaz na prvom mieste. Vedie na detailný popis produktu v predajni. Samotný titulok obsahuje relevantné informácie a detailný popis produktu (resp. jeho detailný názov).  Na ktorý odkaz vám bude ľahšie kliknúť? ;) Tretí a štvrtý obsah síce môže obsahovať hľadaný obsah, ale je nutné pozorne si preštudovať obsah stránky, aby sme našli relevantné informácie.

Hlavička stránky je tvorená textom značky title. Pre hľadajúceho návštevníka a taktiež pre vyhľadávač by mala obsahovať najdôležitejšiu časť informácie – je považovaná za najdôležitejší on-page faktor pre hodnotenie obsahu stránok vyhľadávačmi. Pri tvorbe titulku stránky je potrebné pamätať na to, aby bol text zrozumiteľný, príťažlivý a samozrejme musí obsahovať vhodné kľúčové slová. Obvyklý počet znakov, ktoré vracia vyhľadávač z titulku stránky, je cca 50-80 a to je dôvodom, prečo by mal byť pri zachovaní zmyslu titulok týmto počtom limitovaný.

Ukážka 'untitled pages'

Ukážka 'untitled pages'

Text, ktorý vložíme do metaznačky Title v hlavičke zdrojového kódu je jednou z najmocnejších zbraní v SEO. Napriek tomu sa dnes nájdu tisíce správcov stránok, ktorý tento dôležitý prvok úplne ignorujú a stránku vôbec nepomenujú.

Pre trochu dlhší, ale i tak krátky a výstižný popis môže byť použitá metaznačka description. Z hľadiska možnosti zapôsobiť na prípadného návštevníka, prechádzajúceho vyhľadávačom vrátené výsledky, je atraktívnosť popiskov veľmi dôležitá. Pamätajte na to, že vhodný a zaujímavý popis môže návštevníka prinútiť k tomu, aby si medzi výsledkami vybral práve váš odkaz. Dôležité: Pokiaľ je popisok a hlavne titulok vrátený vyhľadávačom neatraktivný alebo pre človeka nepochopiteľný, môže mať web malý poćet prístupov dokonca  napriek dobre pozícii na SERP.

Uvádzam súhrn 10 pozitívnych faktorov, ktoré vám môžu pomôcť v umiestnení vo vyhľadávačoch a súhrn 5 faktorov, ktoré vám môžu naopak uškodiť.

10 pozitívnych faktorov

 1. kľúčové slovo použité v metaznačke Title
 2. celková popularita stránky vyjadrená vysokým počtom stránok odkazujúcich na váš web (niečo ako PageRank ;)
 3. text odkazov, ktoré na váš web odkazujú (anchor text – text medzi značkami <a> a </a>)
 4. dobré hodnotenie stránok v rámci webu (nielen prvá stránka) v spojení s dobrou štruktúrou
 5. staršie stránky sú považované za relevantnejšie, než nové.
 6. obsahová relevancia prichádzajúcich odkazov = odkazy z obsahovo príbuzných stránok sú hodnotnejšie
 7. popularita stránok v rámci obsahovo príbuznej komunity
 8. kľúčové slová na stránke
 9. hodnota odkazujúcich stránok – čím je odkazujúca stránka lepšie hodnotená vyhľadávačom, tým je odkaz hodnotnejší (zase ten PageRank [Google])
 10. tempo nárastu nových prichádzajúcich odkazov

5 negatívnych faktorov

 1. stránky sú často neprístupné pre roboty (a často aj pre návštevníkov)
 2. obsah je veľmi podobný alebo totožný s obsahom na iných stránkach (duplicitný obsah)
 3. prichádzajúce odkazy nie sú vysokej hodnoty, prichádzajú zo spamujúcich stránok
 4. duplicitné metaznačky Title a Description na mnohých stránkach v rámci webu
 5. zapojenie do najrôznejších linkových fariem a systémov nákupu spätných odkazov

Zdroj: seomoz.org

O Michal Tomanóczy

Programátor, SEO špecialista a copywriter na voľnej nohe. Taktiež odborný redaktor počítačového magazínu PC Revue a príležitostný pisateľ blogu blog.tociman.net .