Programujeme pro Android – díl 4.

V tomto díle už budeme provádět první úpravy, které by mohly vést k nějakému cíli. Z našeho projektu, který již máme vytvořený (případně si můžete vytvořit nový), budeme zkoušet udělat projekt, který bude i něco dělat, nejen vypisovat Hello world a zprávu. A to konkrétně, náš program by měl umět zadaný text převést na malá nebo na velká písmena. Říkáte si, že nic závratného? No, říkal jsem, že začneme hezky od základů.

Takže tedy. Nechť máme krásný nový projekt. Přistupte do grafického návrhu Layoutu, kde neprve smažte Hello Wolrd – text už nebudeme potřebovat. Poté do návrhu vložte Multiline Text (obyčejné textové pole s možností psát na více řádků), a dvě tlačítka (buttons). Abychom měli všichni stejný návrh uvedu za sebou obsah souborů se stringy a layout (obojí v XML) za sebou. Měli bychom všichni mít vše naprosto stejné, včetně názvů. Tak nejprve strings:

<!--?xml version="1.0" encoding="utf-8"?-->
 
  Nazev
  Nějaký text
  Převést na malá
  Převést na velká

A nyní main.xml

 

V XML layoutu i ve strings je třeba udělat ještě jednu změnu. Tou změnou bude přidání stringu s názvem třídy, která bude ošetřovat klinutí na to které tlačítko. No a v návrhu je potom třeba ještě dopsat název události, která vyvolala a přiřadit právě tento nově nadefinovaný string.

Úprava strings, vložit navíc:

  onClick_btnMala_handle
  onClick_btnVelka_handle

Úprava layoutu. V main.xml je třeba změnit kód následujícím způsobem:

 

A zde bychom mohli pro dnešek skončit. Příště se můžete těšit na to, že ošetříme události, které vzniknou po kliknutí na jedno nebo druhé tlačítko. A to tak, že zadaný text převedeme na malá nabo na velká písmena.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.