Redakční systém v PHP (1.díl)

V tomto tutoriálu čtenáře postupně provedu tvorbou vlastního redakčního systému. Původní články, které jsem se rozhodl nyní přepracovat byli publikovány v roce 2007 na serveru I-Extra.net, kde jsem jako redaktor začínal. Výsledkem naší práce bude vlastní jednoduchý CMS, který nám umožní tvorbu webových stránek pro blog, osobní portfólia, webové magazíny atd.

Začneme tedy vysvětlením co to redakční systém, neboli CMS je. Z kratka CMS pochází z anglického content management system (systém pro správu obsahu). CMS je program, který je (ve většině případů) umístěn na serveru a stará se, aby návštěvníci vašich stránek viděli to, co jim chcete ukázat.

Prestashop 1.3.1

Prestashop 1.3.1

Celý systém by měl fungovat tak, aby k jeho použití nebyla nutná znalost programovacích jazyků, maximálně tak pár html značek (<strong>, <em>, atd.) a systém byl co nejvíce „User friendly“ (uživatelsky přívětivý). V dnešní době nalezenete již většinu CMS systému obsahující tzv. WYSIWIG („What you see is what you get“ česky „Co vidíš to dostaneš“) editor, který vlastně funguje na principu psaní ve Wordu.

WordPress

WordPress

Na trhu existuje několi známých, méně známých, free, ale i placených systémů. Mezi známe systémy patří například WordPress vhodný na tvorbu blogu, Prestashop vhodný pro vybudování elektronického obchodu, neboli e-shopu. Oba zmíné systémy jsou distibuovány pod Opensource licencí a jsou tedy ZDARMA, uživatel je může jakkoli editovat, modifikovat a šířit dále.

Genesis CMS 2.1.1

Genesis CMS 2.1.1

Mezi placené CMS patří například produkt firmy Live trading, s.r.o., systém pod názvem Genesis CMS, současně ve verzi 2.1.1. Na Genesis lze postavit jednoduché portfólio, blog, e-shop, ale i rozsáhlý portál.

Redakční systém, který v rámci tohoto seriálu napíšeme nazveme Live CMS. Bude se jednat o hodně osekanou verzi systému Genesis, který bude na stránkách firmy uvolněn ke stažení.

Systém bude obsahovat moduly pro základní správu uživatelů a rolí, článků, stránek, komentářů. Systém bude dále obsahovat WYSIWIG editor pro psanéí článků i tvorbu statických stránek. Systém napíšeme v PHP 5 s využitím šablonovacího systému SMARTY.

V příštím díle začneme s tvorbou systému, vytvoříme stromovou strukturu kategorií, vytvoříme první tabulky a třídy.

Tagy: , , ,

O Petr Láslo

Student ČVUT FJFI katedry softwarového inženýrství v ekonomii. Mezi jeho zájmy patří programování a sport. Autor má zkušenosti s PHP 5, MySQL, XHTML a CSS. Zajímá se o platformu .NET, jazyk C#, ASP.NET a WPF.