O 60 % procent rychlejší PHP interpreter od Facebooku

Mnoho vývojářů zaměřujících se na populární sociální síť tráví své dny neustálým optimalizováním zdrojového kódu. Nekonečnou smyčku lze shrnout do tří činnosti: upravit – načíst – debugovat (vyladit). Rozdíl mezi osmi a pěti vteřinami v případě zobrazení stránky je skutečně výrazný. Efektivitu práce však dokáže podpořit nový PHP interpreter HipHop Virtual Machine, který obmění současně používaný systém HipHop . Největší výhodu představuje až o 60 % rychlejší provádění jednotlivých skriptů. Vývoj aplikace se proto stane opět o něco méně časově náročnější.

Facebook původně nasadil open source projekt HipHop v únoru 2010. Díky konvertování PHP skriptu do C++ docházelo k menší procesorové zátěži na straně serveru. Výsledek však symbolizoval obtížně optimalizovatelný kód.

Celý tento rok proto Facebook pracoval na vylepšení a následném nasazení nové verze. Nyní na základě svých interních benchmarků (testů výkonu) oznámil, že HipHop Virtual Machine (dále HHVM) znamená přibližně 1,6 krát rychlejší zpracování požadavků klientů. Na internetu dokonce koluje informace, že původní HipHop byl ve srovnání s nativním interpreterem PHP relativně pomalý. Nová technologie proto přichází ve správnou chvíli.

Jestliže vás zajímají bližší technické podrobnosti, můžete si přečíst tuto zprávu. V komentářích uživatelé nejvíce oceňují genialitu předvedeného řešení a vývojářům z Facebooku gratulují. Samotný HHMV momentálně naleznete hluboko integrovaný ve zdrojovém kódu systému HipHop. Bližší informace o projektu lze získat na portálu GitHub. Facebook doufá, že komunita kolem PHP potenciál HHMV ocení a pomůže s nalezením případných chyb či rozvinutím technické diskuze. Nic pochopitelně nebrání v zapojení dalších osob. Lidé mohou přispět svými nápady či rovnou příspěvkem v podobě zdrojového kódu. Patrně se proto dočkáme dalšího postupného vylepšování.

Tagy: ,

O Ondřej Směták

Student, který se intenzivně zajímá o oblast IT a to především z pohledu webmastera a programátora GUI aplikací.