Na databáze s SQlite – díl 2.

Dnes bych rád pokračoval v seriálu o databázi SQLite. Tento díl by se měl věnovat připojení k SQLlite databázi přes PHP skript. Připomeňme, že SQLite je kompaktní rychlá databáze, kde je však celý obsah uložen v jediném souboru. Na to, kolik toho už SQLite zvládá, všechno se vejde do pármegové knihovny, kterou pouze stačí přilinkovat k jakémukoli programovacímu jazyku. Své uplatnění začíná nacházet ve stále větší míře, z velké části také u aplikací chytrých telefonů.

// název souboru
$dbsoubor = 'sqlitedb.sqlite';
 
// připojení k databázi
if ($db = sqlite_open('mysqlitedb', 0666, $sqlitechyba)) {
  } else {
    // vypis chyby, pokud se nepodarilo pripojit k databazi
    die('Bohuzel se nepodarilo pripojit se k databazi' . $sqlitechyba);
}
 
// příkazy SQL syntaxe, volání příslušných funkcí SQLite
$vysledek_dotazu = sqlite_query($db, 'SELECT * FROM zbozi');  // dotaz
var_dump(sqlite_fetch_array($vysledek_dotazu));  // výpis
// ukázky dalších odladěných příkazů pro vytvoření databáze budou v příštím dílu
 
// ukončení spojení s databází
sqlite_close($db);

Jak vidíte, připojení k SQLite databázi, ba ani samotná práce s ní, není vůbec o nic složitější, o nic sožitější, než je práce s MySQL. Odlišnosti jsou pouze v nepatrných drobnostech. Třeba v tom, že musíte zadat i přístupová práva k souboru.

Jak jsem nastínil již v příkladu, příště si ukážeme vytvoření tabulky, přidání primárních a cizích klíčů, a podobně. Struktura dotazů v SQlite se může od MySQL lišit – především tvorba dekompoziční tabulky mi podle MySQL pravidel prostě fungovat nechtěla – takže se obsah příštího seriálu také jistě bude hodit. Tak nevím, jestli jsem to avizované číslo 3 díly přeci jen trochu nepodcenil – rád bych třeba krátce popsal práci s SQLite Manager (doplněk do Mozilly Firefox) nebo připojení k databázi SQLite v OOP (jestli se mi toto tedy podaří v objektech rozchodit).

Tagy:

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.