PHP – objektově orientované, koncepty technik a kód

Příchod PHP 5 znamenal zlom ve vývoji webových stránek pomocí tohoto oblíbeného skriptovacího jazyka. Již v PHP 4 by malý pokus o OOP, ale s opravdovým OOP se setkáme až ve verzi PHP 5.

OOP sice není žhavou novinkou, tato technika programování existoval již v minulém století. Jako příklad plně objektových jazyků mohu uvést: C++, Java, C# atd… Smyslem tohoto článku, ale není zabývat se OOP jako takovým, ale představením knižní publikace od nakladatelství GRADA.

Přínos knihy od GRADY

  • je zaměřena spíše na praxi
  • seznámí vás s reflexemi tříd a hlavně, naučí je vás používat
  • jsou zde  probrány pilíře OOP (dědičnost, zapouzdření, polymorfismus)
  • díky knize získáte znalosti objektového programování, na kterých se dá již něco stavět

Krátce o knize

image V této knize nalezne každý čtenář dost praktických příkladů, podložených rychle srozumitelným vysvětlením. Každý koncept a problematika OOP je vysvětlována na základě plně funkčních tříd, které lze stáhnout z webových stránek nakladatelství GRADA. Díky knize se čtenář naučí znovu použít již jednou napsaného kódu vytvářením vlastních tříd, nebo využitím vestavěných tříd. kterých PHP obsahuje haldu.

Co o knize píše sám vydavatel?

Každý správce a tvůrce webových stránek či prográmátor, který se dosud nezorientoval v problematice objektově orientovaného programování a rád by při své práci používal PHP, má nyní díky našemu výjimečnému průvodci jedinečnou šanci „zabít dvě mouchy jednou ranou“. V tomto snadno srozumitelném a na příkladech založeném průvodci nalezne každý čtenář a zájemce o danou problematiku nové a moderní koncepty objektově orientovaného programování, vysvětlené na základě plně funkčních tříd nejnovější verze PHP, které si čtenář může stáhnout z webových stránek nakladatelství a libovolně je používat pro svou potřebu. Navíc se naučí možnosti znovupoužití už jednou napsaného kódu vytvářením vlastních tříd nebo využitím vestavěných tříd, upravovat je a vylepšovat, zjednodušit přístup do databáze vývojem vlastní databáze MySQL, včlenit RSS reader na své stránky pouhými 4 řádky kódu, vytvářet automatickou galerii svých snímků na webu či využít Ajax ve svém vlastním PHP kódu.

Naše hodnocení

Kniha je velmi povedená a mě se líbila. Mohu říct že je to první knižní publikace na českém trhu pojednávající o dané problematice. Pokud se chcete naučit jak vložit RSS reader do svých stránek použitím 4 řádků kódu, nebo vytvářet automatickou galerii svých snímků či využít AJAX ve svém PHP kódu, pak je tato kniha určena přímo Vám.

Knihu můžete zakoupit zde.

O Petr Láslo

Student ČVUT FJFI katedry softwarového inženýrství v ekonomii. Mezi jeho zájmy patří programování a sport. Autor má zkušenosti s PHP 5, MySQL, XHTML a CSS. Zajímá se o platformu .NET, jazyk C#, ASP.NET a WPF.