Elektronický podpis – komunikujte jednoduše s úřady z pohodlí domova

Při vyřizování jakýchkoliv úředních záležitostí musíte běžně všechno podávat na úřadě osobně. Můžete si Však ušetřit tuto práci tím, že požadované dokumenty odešlete elektronicky. Bude však nutné, aby Vámi odeslané dokumenty nesly elektronický podpis. Jak ho ale získáte?

Za elektronický podpis je považován ověřený údaj, který je garantovaný ještě třetí stranou, takzvanou certifikační autoritou. Zajišťuje se navíc ještě speciálními kryptografickými metodami. Značí, že dokument jím opatřený je s největší pravděpodobností autentický.

Elektronický podpis můžete využít především při komunikaci se státní správou. Při podnikání Vám tak může elektronický podpis a elektronická podatelna ušetřit mnoho drahocenného času, který byste jinak strávili v nekonečných frontách. Nezáleží tedy na tom, zda jste fyzická nebo právnická osoba, ale vždy se Vám elektronický podpis může velmi hodit.

Zřízení elektronického podpisu přitom není nic složitého. Veškeré podklady Vám budou během dvou připraveny a certifikační autorita by Vám na jejich základě měla vydat elektronický certifikát, tedy Váš elektronický podpis, který pouze instalujete do Vašeho počítače.

Často je také používán elektronický podpis PDF, ke kterému je potřeba speciální software. S ním lze podepisovat jakékoliv elektronické dokumenty, které jsou vyžadovány v PDF. Není nic jednoduššího než mít v počítači nainstalován program PDF Signer.

O Filip Matějka

Jsem provozovatelem webu ajtaci.net. Vystudoval jsem Střední průmyslovou školu v Kutné Hoře, obor počítačové systémy. V současné době jsem studentem na Univerzitě v Pardubicích. Musím také nějakým rozumným způsobem uživit provoz tohoto webu, takže se Vám předem omlouvám za občasné PR články. Doufám, že mě chápete.