Sedmy po vzoru dvoutisícovek

Zvyk je železná košile
Nejste zastánci grafikou přeumělkovaných operačních systémů a přesto uvažujete nákup některé z edic Windows 7? Máte raději vzhled oken, na jaká jste byli zvyklí z operačního systému Windows 2000? Potom byste měli vědět, že není nic jednoduššího než si systém přizpůsobit bez těchto grafických vymožeností. A přitom vše může být otázkou několika kliknutí, když člověk ví, kde má hledat. A nyní se tedy pustíme do přizpůsobování vzhledu.

Příliš velké ikony
První věcí, kterou se Windows 7 liší, je velikost ikon na ploše. Chcete-li ikony menší, klikněte na ploše pravým tlačítkem myši, vyberte nabídku Zobrazit -> Malé ikony. Zatím dvě kliknutí.

Ukázka kontextového menu

Klasický motiv
Nyní na řadu to hlavní, tj. přijde změna motivu. K té se dostanete nejsnáz kliknutím pravým tlačítkem myši na volné místo na Ploše (opět) a klinutím na Přizpůsobit. V nabídce motivů sjeďte kousek dolů a vyberte motiv Klasické nastavení. Dle libosti také můžete nastavit pozadí plochy či spořič obrazovky. Nyní můžete okno zavřít, nový motiv bude uložen jako Neuložený motiv. Zatím je to pět kliknutí.

Výběr motivů

Přizpůsobení Hlavní nabídky
Otevřeme nabídku Start, do volného místa klikneme opět pravým tlačítkem myši. Otevře se nám dialog na záložce Nabídka Start. Ale tam nastavení teď dělat nebudeme, takže překlikneme na kartu Hlavní panel. Tomu, aby byl hlavní panel příliš roztáhnutý, zamezíme zaškrtnutím pole Použít malé ikony. Pokud chcete, aby se názvy programů zobrazovaly standardním způsobem, zvolte možnost Tlačítka na hlavním panelu: Seskupit při zaplnění hlavního panelu nebo Nikdy neseskupovat. Svého času si společnost Microsoft si nechala dělat výzkum, že většina lidí spíše uvítá samotné ikonky bez popisků. Nevím jak vy, ale mě spíš vyhovuje to, na co jsem byl zvyklý doteď. Ale je to jen zvyk.

Přizpůsobování Hlavní nabídky

Když ikonky v Tray liště hrají na schovku..
Pokud chcete, můžete si ještě nastavit zobrazování ikonek vpravo dole v Tray liště. Buď si můžete vybrat zobrazovat všechny nebo navolit si vlastní nastavení dle libosti. Myslím si, že přednastavené automatické schování ikony, díky které jste mohli rychle bezpečně odebrat hardware, nepatří ve Windows 7 zrovna k nejšťastnějším. Zabere to jen tři kliknutí navíc.

Programy v Tray liště

Nyní máme svoje Windows 7 připraveno na práci téměř tak, jak jste byli zvyklí z Windows XP nebo 2000. A ani to nebolelo – napočítal jsem všehovšudy okolo 16 kliknutí, ať už pravým nebo levým tlačítkem myši.

Pokud by si s nastavováním někdo chtěl hrát déle, určitě má ještě spoustu možností. Třeba jak jsme předtím odešli z karty Nabídka Start, je tam také tlačítko Přizpůsobit. Můžete si změnit ikonku uživatele, nastavit heslo při obnovení ze spořiče obrazovky, vybrat jednu z funkcí při stisku tlačítka Sleep nebo Off. Zkrátka nepřeberné množství nastavení. Takže pokud se budete chtít inspirovat tímto článkem / návodem, popřeji všem hodně úspěchu. Odměnou bude práce pod graficky nepřeplácaným, avšak zatím nejnovějším systémem.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.