Recenze: USB Wi-Fi adaptér TP-Link TL-WN727N

Dnešní recenze bude o USB Wi-Fi adaptéru, konkrétně o modelu TP-Link TL-WN727N. Jedná se o jeden z cenově nepřístupnějších a zároveň nejoblíbenějších modelů, jenž podporuje i rychlý N-kový standard IEEE 802.11n.

První dojem
První dojem nezklamal, ba naopak. Sice zatím nehodlám využívat, ale nečekal jsem, že výrobce kromě zařízení, CD s ovladačem/softwarem/manuálem a rychlého instalačního průvodce přibalí i USB prodlužku. Díky tomu palec nahoru. Co se zařízení týče, přesně to, co jsem očekával. Jeden podobný USB Wi-Fi adaptér (někdy tomu říkám i „Wi-Fi cvoček“) jsem už testoval, každopádně jste již mohli číst mou recenzi. Ty dva „cvočky“ vypadají úplně stejně (černobílé provedení, design, rozměry), ovšem TL-WN727N je rychlejší a novější bráška.

Instalace
Instalace trvala chvilku. Jako vždy, instaloval jsem pouze ovladač, na software dodaný společností TP-Link jsem se vykašlal. Ne, že bych měl něco proti společnosti TP-Link nebo něco proti jejich WLAN utilitám. Spíš mám něco proti ulitilám všeho druhu – daleko raději instaluji pouze to, co potřebuji a nic navíc. Po instalaci bylo zařízení úspěšně nalezeno a fungovalo standardní ovládání bezdrátových sítí Windows (testováno na Windows XP professional). Úplně perfektní. Nutno podotknout, že adaptér TP-Link TL-WN727N je plně zpětně kompatibilní s porty USB 1.1. Na internetu jsem tuto zmínku téměř nenašel, a to jsem Googlil dost dlouho.

První použití
Vše funguje, jak má. Co se týče rychlosti, na 2M internetu není znatelný příliš velký rozdíl v rychlosti oproti pevému připojení nebo připojení s novým notebookem s integrovanou Wi-Fi. To už spíše rychlost měřenou pomocí speedtestu zpomaloval starší notebook. A co se dosahu týče, také nebudete zklamáni.

Technické parametry
Pracovní režimy: Ad-HOC, Infrastructure (resp. vysílač nebo přijímač)
Podporované stadardy/normy: 802.11 b/g/n
Rychlost: 11, 54, 108, 130 Mbps
Šifrování: 64/128 bit šifrování WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK TKIP/AES
Podporované OS: Windows 2000/XP/Vista/Windows 7
Rozhraní: USB2.0 Hi-Speed konektor, USB 1.1 kompatibilní (odkzoušeno)
Frekvenční pásmo 2.4 GHz GHz
Frekvence: 2400 – 2486 MHz
Max. výstupní výkon: 18 dBm
Modulace: OFDM/CCK/16-QAM/64-QAM
Rozměry: 86.5 x 24 x 10 mm
Shoda: FCC, CE
Rozměry a hmotnost: 86.5 x 24 x 10 mm, 100 gram
Zajímavosti: zpětně kompatibilní s USB1.1, podporuje Sony PSP pro hraní online

Závěr
Potřebujete-li do staršího notebooku internet, nechcete-li mít natažený kabel a vlastníte již bezrátový router, nebo i v dalších případech – jednoznačně doporučuji USB Wi-Fi adaptér TP-Link TL-WN727N.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.