Kde se dá najít práce pro „ajťáka“?

Obor IT je stále velmi lukrativní, ovšem v posledních letech školy chrlí jednoho „odborníka“ za druhým a na každou pozici se tak hlásí více uchazečů. Myslím, že já bych po nějaké době podnikání v této oblasti snad už na trhu práce takový problém neměl, ale spolužáci, kteří teď končí na vysoké škole, jsou na tom trochu hůř. Proto jsem se ve svém volném čase rozhodl k tomu, že se pokusím najít místo, kde mohou najít práci i ajťáci těsně po dokončení školy. Možná se budete divit, ale dalo mi to nakonec skoro celé odpoledne práce.

Nejprve jsem se díval na ty nejznámější pracovní portály. Procházel jsem nabídky, které se týkají oboru IT, a vůbec mě nepřekvapovalo, že všude byla jedna z podmínek několikaletá praxe v oboru. Pokud tedy právě dokončíte školu, tak na takových pozicích se jen těžko ujmete. Abyste měli nějakou šanci, museli byste doložit dostatečný počet referencí a stejně by dostal nejspíš přednost někdo jiný. Pak jsem se při hledání zaměřil na menší portály, které přeci jen nabízejí občas trochu lepší nabídky práce.

Inzerují na nich převážně menší firmy, které se ani nebrání přijímání absolventů, pokud z jejich snahy budou vidět dostatečnou snahu.  Hodně se mi líbil například portál RejstrikPrace.cz . Možná je to nemoc z povolání, ale nejprve mě na něm zajímala grafika a přístupnost místo pracovních nabídek. Sám totiž dobře vím, že zejména amatéři mívají u složitějších stránek problém v orientaci. Ovšem zde by si práci určitě našel i takový zedník, který si na internetu jen občas přečte nové zprávy nebo otevře email. Pokud vás ovšem zajímá práce v IT, tak s tím už vůbec nemůžete mít žádný problém. Vím, že tento web čte mnoho mladých nadějných programátorů, správců sítí atd… Tak doufám, že jsem vám byl trochu nápomocen při hledání zaměstnání, kde své kvality bezezbytku uplatníte.

O Filip Matějka

Jsem provozovatelem webu ajtaci.net. Vystudoval jsem Střední průmyslovou školu v Kutné Hoře, obor počítačové systémy. V současné době jsem studentem na Univerzitě v Pardubicích. Musím také nějakým rozumným způsobem uživit provoz tohoto webu, takže se Vám předem omlouvám za občasné PR články. Doufám, že mě chápete.