Vývojář pracuje na App Store určeném pro zakázané aplikace

Programátor jménem Koushik Dutta v současné době tvoří alternativní App Store, na kterém naleznou útočiště všechny položky zamítnuté v průběhu schvalovacího procesu oficiálního tržiště aplikací od Googlu. Uživatelé se mohou těšit například na upravené verze operačního systému Android, emulátory klasických her nepovolné kvůli problémům s autorskými právy, neoficiální aplikace umožňující tethering proti nimž bojovali mobilní operátoři a nejrůznější programy, které dokáží provést rootnutí přístroje na jedno kliknutí.

Vývojář známý rovněž pod přezdívkou Koush přišel s celou myšlenkou začátkem tohoto měsíce a dočkal se stovek pozitivních ohlasů. Rozhodl se proto celou ideu zrealizovat a zahájil práci na popisovaném projektu.

Koushik Dutta přitom disponuje potřebnými znalostmi i zkušenostmi. Jeho jméno je totiž velmi dobře známé v kruzích zabývajících se úpravami software u přístrojů s Androidem. Rovněž symbolizuje neodmyslitelnou součást týmu, který pracuje na firmwaru označovaném jako CyanogenMod. Dále vytvořil tzv. ClockworkMod, s jehož pomocí využijete potenciál svého telefonu naplno.

K provedení většiny pro uživatele zajímavějších úkonů však nejprve musíte v operačním systému získat potřebná práva. Tento úkon se označuje jako rootnutí a lze jej přirovnat ke známému jailbreakingu u zařízení s iOS (např. iPhone).

CyanogenMod

Jednu z možností alternativního firmware představuje CyanogenMod. Ten momentálně využívá více než 1 milión lidí a o rozvoj se stará aktivní komunita. Nově přitom budou mít majitelé produktů s Androidem další motivaci k instalaci upravené ROM. Po dokončení neoficiálního App Store do něj totiž získají přístup všichni uživatelé preferující CyanogenMod namísto standardního operačního systému.

Vývoj tržiště, jehož hlavním artiklem budou neschválené aplikace je prozatím v plenkách. Koushik Dutta nedávno zveřejnil screenshot, na kterém zobrazuje jednoduchý formulář určený pro vložení nové položky. Rozhodně však má alternativní App Store potenciál oslovit po svém dokončení mnoho majitelů chytrých telefonů s duší zeleného robota, maskota Androidu.

O Ondřej Směták

Student, který se intenzivně zajímá o oblast IT a to především z pohledu webmastera a programátora GUI aplikací.