Testovali jsme: myPhone 8870 Teo

Dotykové mobilní telefony jsou na trhu už nějaký ten pátek. Za tu dobu se staly některé modely velmi oblíbené, ale dnes najdete i mobily, které jsou nejen dotykové, ale dají se sehnat i za cenu pod 3000Kč. Jedním z představitelů takových mobilních telefonů je myPhone 8870 Teo.

MyPhone 8870 Teo je jeden z mála mobilů, který disponuje dotykovým ovládáním, umoňuje použití dvou sim-karet najednou a zároveň za něj nemusíte platit víc, než je nutné. Projdete-li trh mobilních telefonů, pak jistě zjistíte, že tyto vlastnosti nabídne už jenom o něco málo dražší SAMSUNG B5722 DuoS. Každý z nich má určité výhody a určité nevýhody. Já se nakonec rozhodl pro koupi myPhone, i když je to méně známá značka než SAMSUNG.

Fotografie telefonu myPhone 8870 Teo black

Rozbalení a první porozhlédnutí
Tento telefon je ve skutečnosti o něco menší, než se zdá, když se díváte na fotografie. Padne úplně krásně do ruky. Design je velmi elegantní a propracovaný. Původně jsem se obával, že mi nebude příliš sedět umístění čtyř hranatých tlačítek pod displejem, ale ukázalo se, že je to více než správná volba – oproti například SCIphonům se dostanete jedním z nich okamžitě na výpis hovorů, dalším do telefonního seznamu. Ovšem z manuálu není příliš patrné, kterým tlačítkem se zapíná a vypíná telefon. Je tam napsáno „červeným tlačítkem“ a šipka vede trochu zmateně. Červené tlačítko tam žádné není, mají na mysli to tlačítko na čelní straně vpravo, kterým se jinak ukončuje hovor či vyskakuje ze všech menu. Jinak písmena v manuálu jsou příliš titěrná, proto doporučuji verzi manuálu v PDF.

První spuštění
Po prvním spuštění mě tento telefon mile překvapil. Ovšem až na příliš hlasitý zvuk přehrávaný při startování/vypínání. Okamžitě jsem vypnul vrnění jako potvrzení dotyku, snížil intenzitu podsvícení, apod. Různých nastavení až k dokonalosti bylo třeba nezvykle dost, ale nakonec se povedlo. Při výběru z mnoha melodií pravděpodobně najdete jen málo, které by se Vám asi zamlouvaly, ale je to pouze můj subjektivní názor. Menu je pěkně zpracované po grafické i praktické stránce. Drobné překlepy a nepřesnosti v překladu se dají odpustit. Klávesnici není bohužel možné uzamknout ručně, musíte vždy pár vteřin počkat, než uložíte mobil bezpečně do kapsy. Dual-SIM funguje přesně dle představ a předchozích zkušenností, před voláním či odesláním sms si prostě vybere SIM A nebo SIM B, přijmout hovor můžete kdykoli z kterékoli SIM.

Nabíjení a výdrž baterie
Jistě oceníte možnost telefon připojit k počítači (zároveň nabíjet) přes úplně obyčejný konektor miniUSB, který pořídíte v každém lepším obchodě s počítači/elektonikou kolem 50Kč. Dodávaný kabel není delší než 1m. Výdrž telefonu je s ohledem na 3″ LCD displej velmi dobrá, ovšem velmi závisí na nastavení a používání telefonu. Takže výdrž může velmi kolísat, až mezi 2-6 dny, ale při běžném provozu (pár volání, několik sms, apod.) a stadardním nastavení by měl vydržet téměř 4 dny.

Integrovaný fotoaparát a jeho snímky
Fotoaparát kvalitou na dnešní bodu příliš neoslní, ale záleží na tom, co si od něj slibujete. Stačí-li Vám příležitostný 2Mpix fotoaparát, bude Vám stařit i tento. Ovšem fotky, které jsem zkoušel byly buď často mázlé, nebo často docela tmavé. Chce to občas trochu trpělivosti. Od vytáhnutí telefonu z kapsy k pořízení fotografie je to jedno klepnutí na displej (odemknutí) a dvě na tlačítko z boku (spuštění fotoaparátu, záběr). Přisvětlení bohužel chybí (možnost nočního režimu také není úplně nejlepoší), nenašel jsem jsem režim makro, apod. Na druhou stranu: Od focení jsou přece digitály.

Multimédia
Přehrávaný zvuk v telefonu je kvalitní a čistý. Mě se zdá přehrávání až příliš hlasité, ale může to být jen můj dojem. S nahráváním jsem také více než spokojen. Sluchátka v balení nejsou nic extra, ale pokud si vezmete telefon namísto MP3 přehrávače na cesty, vřele doporučuji nastavit, aby se otřesem písničky nepřepínaly.

JAVA, kámen úrazu?
Aplikace bohužel musí splňovat 3 kritéria – vhodné rozlišení, technologie J2ME a podpora dotykových displejů, a to si tipnu, že podporuje dneska tak 8% aplikací, spíš méně. Některé aplikace spustit nejdou, některé najedou pouze do menu, některé nejdou ovládat.. na to, že se telefon na spousta eshopech chlubí bezproblémovou podpory javy trochu podraz. Jinak telefon obsahuje předinstalovaný prohlížeč Opera 5 Mini CZ, balíček aplikací Snaptu s přístupem do sociální sítě Facebook, Twitter, fotogalerie Picasa, dále pak hry Puzzle a Magické suši nebo dvě hry ovládané pohybem telefonu 2D Ball Slider nebo Air Attack.

E-books neboli elektronické knihy
Tento telefon nepodporuje knihy ani ve formátu LIT, ani v PDF, ani jako kompilovaný soubor EXE. Čte knihy pouze ve formátu TXT, a to se mi ještě nepodařilo rozchodit knihu v jiném kódování než UNICODE – v menu telefonu je označeno UCS2(Unikód). V Unikódu háčky a čárky samozřejmě fungovaly, našel jsem spoustu komentářů, že nefunguje česká diakritika. Kódování ANSI -Západní evropské jazyky je nastaveno defaultně.

Připojení k počítači
Protože toto má být weblog spíše o počítačích než o mobilech, nedovolím si neuvést také možnost připojení k počítači. O přítomnosti miniUSB jsem již psal. Přenos dat je velmi rychlý a struktura složek velmi jednoduchá a pochopitelná. Bezproblémové nainstalování ovladačů a chod ozkoušen zatím na Windows XP Proffessional SP3, Windows 7 Proffessional a Ubuntu Linux 8.04 Hardy Heron. Nevystačíte-li si s integrovanou 87MB pamětím můžete telefon rozšířit pomocí microSDHC Trans-Flash karet (15x11x1.0 mm) až do 16GB. 4GB variantu seženete od 120Kč. Jediná komplikovaná věc může být správa a synchronizace dat telefonu s počítačem, například pro spravování kontaktů, apod. Jednou z možností je zakoupení license na programu MOBILedit! Basic Edition, což ovšem nemusí být nejlevnější záležitost (od 520Kč).

Paměťová karta 4GB microSHDC TF

Další nejčastěji kritizované nedostatky
Někteří uživatelé se nedokáží smířit s absencí 3G a WI-FI. Na druhou stranu: Kouknete-li se na další funkce, pak v této cenové kategorii se těžko shání stejně kvalitní ekvivalent, ještě s 3G a Wi-Fi. Je pravda, také kalendář se úplně nevyvedl. Mě osobně vadí nejvíce již zmiňovaná JAVA, všechno odstatní bych směle dokázal odpustil. Spoustu věcí by dokázal odstranit upgrade firmwaru, ovšem výrobce se žádnou aktualizaci zatím vydávat nechystá.

Závěr
Ale přes všechny nedostatky si dovolím tvrdit, že za tuto cenu by měl tento telefon splnit většinu Vašich očekávání. Životnost baterie ukáže až čas. Nenechte se zmást až podezdřele nízkou cenou. Většina známých si bude myslet, že jste si pořídili něco luxusní kousek kolem 6-ti tisíc, přitom to bylo za polovic.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.