Testovali jsme: LG-P350 Optimus Me

Dnešní recenze pojednává o mobilním telefonu LG P350 Optimus Me, který jsem měl tu čest osobně odkzoušet. Možná si říkáte, že články o mobilních telefonech nespadají pod kompetenci IT serveru, nicméně několik let se mobilní technologie k počítačům neustále přibližuje. Například o tomto modelu lze říci, že má procesor (600 MHz), oprační paměť (okolo 170 MB), úložiště dat (158 MB telefonu může být doplněno o max. 32GB microSDHC kartou, součástí balení byla 2 GB karta), připojení k internetu pomocí Wi-Fi sítě (pomocí které můžete posílat Emaily, připojit se na Facebook, atd.), možnost posílání dat přes Bluetooth a v neposlední řadě operační systém (Google Android 2.2 Froyo). Před pár lety říkat tyto údaje o telefonu, znalý posluchač by si spíše myslel, že se bavíte o počítači. Mobilní telefony jsou pak samozřejmě doplněny o klasické funkce telefonu (SMS, MMS, volání) a další zajímavé funkce.

První dojem
První dojem z tohoto telefonu byl opravdu dobrý. Velmi designově povedený mobil, s kompaktními rozměry, velmi věrně zachycené barvy. Velké chytáky typu GPS, Wi-Fi, 3.2Mpix, zatím čekaly na vyzkoušení. Základní menu je přehledné, ovšem v Nastavení je poměrně dost položek, někdy jsou skryté celkem nešťastně (než jsem našel vypnutí vibrace po stisku systémového tlačítka, trvalo to).

Přiznám se, že ještě u žádného telefonu jsem nebyl spokojen s Wi-Fi, protože jsem příliš „zhýčkaný“ notebookem. Vyplňovat každý login formulář pomocí malé klávesnice na dotykovém displeji, to prostě pro mě není. Na druhou stranu musím říct, že u tohoto modelu Wi-Fi u mně obstála nejlépe. S GPS jsem příliš spokojený nebyl.

Nechápu, proč výrobce nepřidal k 3Mpix foťáku alespoň LED blesk. Fotografie jsou poměrně kvalitní, ovšem zdají se mi poněkud mdlé barvy. Autofocus se samozřejmě v této cenové relaci očekávat nedá, nicméně fotoaparát je odpovídající kvality a má digitální zoom.

Co mi na telefonu hodně vadilo, že každá druhá aplikace vyžaduje připojení k internetu a většina z těchto aplikací napojení přes Google účet, proboha proč? U Google Store to člověk jistě pochopí, ale telefon se chce připojovat ihned po spuštění, ale třeba prohlížeč kancelářských dokumentů ThinkFree Office (txt, pdf, doc, ppt, xls) tuhle funkci vyžadovat nemusel.

Co mi ale vadilo úplně nejvíce, byla špatná správa aplikací. Normálně aplikaci ukončíte, ale ona zůstane otevřená na pozadí, nemáte možnost rychlého vyvolání (nebo jsem tuto možnost nenašel). Máte však možnost otevřít si Správce aplikací a ukončit odtamtud – jenže během 10 minut jsem to dělal nejmíň 20krát. Opravdu nepovedený Googlí pokus o multitasking.

Musím říct, že klávesnice mi také zcela nevyhovovala. Máte na výběr buď LG Mobile klávesnici (tam není zcela dobře doladěná prodleva na další znak) nebo qwerty klávesnici (na tu by však bylo vhodné použít dotykové pero, které však telefon neobsahuje). Zprávy se tedy píší pomalu, což je u telefonu dost důležité. Ale dost možná jde o zvyk, já s tímto telefonem nepracoval více jak 2 hodiny.

Připojení k počítači se mi napoprvé nepovedlo, ale napodruhé už problém nebyl. 2GB dodávaná karta se připojila, nainstaloval jsem program PC Suite IV. Bohužel se tento program opět snaží připojovat se k emailu a věčně obtěžuje se synchronizací, i když o ni nemáte zájem.

Technické údaje v kostce
Konektivita: GSM 850/900/1800/1900 MHz, 3G síť (WCDMA 900/2100, HSDPA 3,6 Mbps).
Diplej: 2,8″ dotykový kapacitní TFT QVGA displej, 240×320, 262 tis. barev
Přenos dat: GPRS class 10, EDGE class 12, Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.1 (EDR/A2DP), USB 2.0
Foťák: 3 MPix, bez blesku, další funkce (sekvence, panorama, automatika, sledování obličeje)
GPS: Ano, A-GPS, včetně Google Maps, Lattitude
Audio: 3,5 mm audio jack konektor, FM rádio, Audio MP3, AAC, AAC+, WAW, WMA
Video: AVI, MP4, 3GP, kodeky MPEG4/H.263/H.264/DivX/XviD
Baterie: Li-ion 1280 mAh, pohotovostní režim až 400 hod, doba hovoru až 5 hod

Telefon LG P350 v celé své kráse, stříbrná varianta

LG P350

Závěr
Samozřejmě najde se i spousta dalších technických údajů, které jsem zde neuvedl. Výčet by byl příliš dlouhý, snažil jsem se vybrat pouze ty nejzajímavější údaje, resp. zároveň obchodní taháky na zákazníky. Přestože jsem uvedl poměrně vyčerpávající seznam výtek, berte některé z nich s rezervou. Ne každému sedne dotykáč, ne každému sedne Android.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.