Google Play Store mění podmínky a přináší konec reklamám AirPush

Pro uživatele zařízení s operačním systémem Android představuje Google Play (dříve Android Market) nejpohodlnější cestu k získání nových aplikací. Stačí na toto tržiště vstoupit s pomocí k tomu určeného programu a začít vybírat z nepřeberného množství bezplatných i placených produktů. I položka s nulovou cenovkou však obvykle bývá vyvíjena s cílem přinést zisk. Toho se typicky dosahuje integrovanou reklamou. Ta však mnohdy umí být velmi nepříjemná, což vám řada uživatelů ochotně potvrdí.

Další softwarové vybavení však lze získat i s pomocí alternativních distribučních kanálů, kterým se Google Play v podstatě nebrání. Při opuštění zázemí zmíněného specializovaného obchodu ovšem hrozí riziko infikování daného přístroje.

Malware na Androidu definitivně existuje, i když netrpí masivním rozšířením. Podle některých srovnání však postihuje větší podíl než v případě konkurenčního iOS. Ve většině případů však lidé škodlivé soubory nestahují.

Google se snaží zachovat zmíněný trend bezpečného operačního systému a mění podmínky pro vývojáře aplikací. Ty nově přináší jasné instrukce pro pojmenování programu. Kompletního zákazu se dočká software, jenž neobjasňuje, jaká uživatelská data použije.

Zpřísnění způsobu přidělování jména rozhodně hraje ve prospěch zákazníků. Sníží se tím totiž zmatení projevující se například během uvádění očekávané hry, kdy se v obchodě objeví řada dalších položek s podobným označením. Ty poté mohou ve vzniklém chaosu parazitovat na vybudované značce.

Ovlivněny by však být neměly programy vyžadující rootovská práva. Jejich nabízení se ostatně Google Play v minulosti nebránil.

Další pozitivum popisovaného kroku lze spatřit v zapovězení reklamního systému AirPush, jenž byl označen za obtěžující. Komerční sdělení zobrazoval v horní notifikační liště a na pozadí aktivně komunikoval, což nepotěšilo žádného majitele omezeného datového tarifu.

O Ondřej Směták

Student, který se intenzivně zajímá o oblast IT a to především z pohledu webmastera a programátora GUI aplikací.