Chytrý mobilní telefon může myslet i za vás

Jste zastánci moderních technologií a zaujal vás tedy i trend chytrých dotikových mobilních telefonů s vlastním operačním systémem? Nebo vám jednoduše přestal fungovat váš dosavadní mobil a když kupujete nový, chcete aby vám zase pěkných pár let vydržel? Potom je pro vás vhodný některý ze smartphonů. Jak se ale vyznat v široké nabídce? To a mnoho dalšího se dozvíte v následujícím článku – recenzi.

První otázkou v každém případě je, zda chcete aby měl váš mobilní telefon operační systém od společnsoti Apple, Google a nebo dokonce Microsoft. Každý z nich má své výhody a nevýhody. Začněmě tedy pěkně popořádku.

1) Společnost Apple dává svůj operační systém pouze do svých mobilních telefonů iPhone a následně i do tabletů iPod. Jejich obrovskou nevýhodou zejména pro pokročilejší uživatele je uzavřenost systému. Nepůjdou vám tedy přidat neoriginální aplikace, které Apple neschválí. V podstatě jakási „cenzura“ a ochrana před konkurencí. Nebudeme si ale nic nalhávat a můžeme uvést, že i tuto ochranu lze „prolomit“ a instalovat programy vlastní. Tím však svůj mobilní telefon vystavíete poměrně značnému riziku napadení, právě prostřednictvím takto instalovaných aplikací.

2) Google začal konkurovat Applu poměrně ve velkém. Jeho operační systém Google Android je instalován do smartphonů mnoha světoznámých značek jako například Samsung, Sony a tak dále. Oproti výše zmíněnému operačnímu systému od společnosti Apple nebrání svým uživatelům stahování jakýchkoliv aplikací a jinak lze jeho funkčnost považovat za přibližně stejnou. Pokud si pořídíte mobilní telefon právě s ním, rozhodně neuděláte chybu.

3) Posledním z využívaných operačních systémů je klasický Windows Mobile od společnosti Microsoft. Ten je o proti výše zmíněným systémům zejména na pomalejších mobilních telefonech jaksi těžkopádný a uživatelé ho nemají moc rádi. Hovořím tedy spíše o starších verzích, se kterou mám osobní zkušenost na mobilním telefonu Mio A702. Neměl jsem možnost srovnání s jinými mobilními telefony (tedy možnost osobního testu) ale dle hodnocení známých bych se mu asi já osobně vyhnul a sám bych šel do Androidu.

Je jen na vás, který z typů chytrých telefonů si vyberete. V každém případě budete mít k dispozit nespočet zajímavých funkcí, které využijete jak v pracovním tak i osobním životě. Zkuste si vybrat například na www.chytremobily.cz

O Filip Matějka

Jsem provozovatelem webu ajtaci.net. Vystudoval jsem Střední průmyslovou školu v Kutné Hoře, obor počítačové systémy. V současné době jsem studentem na Univerzitě v Pardubicích. Musím také nějakým rozumným způsobem uživit provoz tohoto webu, takže se Vám předem omlouvám za občasné PR články. Doufám, že mě chápete.