Základy adresářové struktury v Linuxu

Pokud s libovolnou distribucí teprve začínáte, může vás překvapit odlišná struktura adresářů, jenž se zcela neshoduje se systémem Windows. Následující článek však tuto problematiku v hlavních bodech osvětlí. Ať již proto budete využívat Linux na svém počítači nebo VPS, budete již vědět, kam pro vykonání určité činnosti přibližně zamířit.

Hlavní kořenový adresář představuje znak /. Vzdáleně tento princip připomíná označení disku s pomocí písmena ve Windows (typicky C:). Jak však záhy pochopíte, nejedná se o přesný popis, protože v Linuxu naleznete své připojené pevné disky ve formě složky, jenž se nachází v hlavním kořenovém adresáři /. Ten přitom uchovává naprosto všechna data. Místo, v němž čeká zmíněný HDD nelze přesně určit, protože disk můžete tzv. namountovat (příkaz mount) do libovolné lokace. Ubuntu používá /media, v jiných případech se setkáte i s /mnt. Srdce systému uchovává složka /boot. Pokud z ní odstraníte stará jádra, určitě si povšimnete poměrně malé velikosti. Složka /bin obsahuje spustitelné binární soubory, tedy potřebné aplikace. Linux interpretuje každé hardwarové zařízení jako samostatný soubor. Ty svůj domov mají v /dev. Důležitou roli hraje /etc obsahující konfiguraci. Neméně klíčové vlastnosti pro uživatele má /home. Právě zde objevíte domovské adresáře korespondující obvykle svým názvem se zněním uživatelského jména. Výjimku z tohoto pravidla představuje účet root disponující neomezenými právy. Ten má svoji hlavní složku v /root.

Nyní si představíme několik umístění, které již přímo s největší pravděpodobností tak často procházet nebudete. Jejich znalost se však může hodit. Složka /tmp jak již název napovídá, obsahuje dočasné soubory. Nainstalované aplikace se povětšinou zabydlí v /opt nebo /usr. Logy a mnoho jiných užitečných informací udržuje /var .

Nutno podotknout, že výčet zmíněných adresářů není úplný. Představeny byly jen ty složky, se kterými nejčastěji přijdete do styku.

O Ondřej Směták

Student, který se intenzivně zajímá o oblast IT a to především z pohledu webmastera a programátora GUI aplikací.