Základní příkazy pro práci v Linuxu

Na desktopovém počítači se povětšinou setkáte s distribucí, která používá pro uživatele přijatelnější grafické rozhraní (např. KDE či GNOME). Správa serveru běžícího na Linuxu se však již bez práce v konzoli neobejde. Právě proto se vyplatí znát alespoň ty nejzákladnější příkazy, které umožní vykonat běžné operace. Pakliže navíc provádíte často se opakující úkony, můžete si s jejich pomocí připravit skript schopný nastolit požadovanou míru automatizace. Jestliže si v některých situacích tento způsob ovládání operačního systému oblíbíte, snadno jej aplikujete i v rámci GUI. V Ubuntu například k tomuto slouží aplikace pojmenovaná jako Terminál.

Přístup k souborovému systému

Začneme vytvořením prázdného souboru. K tomuto úkonu poslouží touch. Po zadání touch index.php se v aktuálním adresáři objeví prázdný PHP skript nesoucí jméno index.php. Vždy se vyplatí vědět, v jaké části souborového systému se vlastně nacházíte. Tuto informaci vypíše pwd. Chcete-li v kořenové struktuře vstoupit do jiné složky, napište cd nazevSlozky. Příkaz cd /home/jan nás přesune do domovského adresáře uživatele jan. Soubory patřící pod tento účet zobrazíme s pomocí ls. Toužíte-li po podrobnostech, přidejte odpovídající přepínače. Často například dochází k aplikaci varianty ls -la. Vytvoření nové složky obstará mkdir. Příklad použití představuje mkdir novaSlozka. Drobné problémy mohou nastat při mazání adresáře. Používá se příkaz rm, ke kterému však musíte přidat přepínače -fr. Odstraňování proto proběhne rekurzivně (r) a bez kontrolních dotazů (f). Po potvrzení rm -rf /home/jan/novaSlozka již bude souborový systém zmíněný adresář navždy postrádat.

Inteligentní tabulátor

Správný zápis všech dostupných příkazů si pochopitelně lze jen velmi obtížně zapamatovat. Poradím vám proto extrémně užitečnou pomůcku – obyčejný tabulátor. Kdykoliv jej během zápisu stisknete, zobrazí vám přípustná dokončení.

O Ondřej Směták

Student, který se intenzivně zajímá o oblast IT a to především z pohledu webmastera a programátora GUI aplikací.