Operační systém Anonymous-OS se setkal s nedůvěrou

V současné době si lze Linux stáhnout v podobě velkého množství nejrůznějších distribucí, které se sice liší vzhledem či aplikačním vybavením, jejich základní jádro však v mnoha ohledech disponuje shodnými rysy. Právě možnost pořídit si operační systém vyhovující i specifičtějším požadavkům vysvětluje, proč Linux někteří uživatelé preferují. S dostatkem znalostí a zkušeností totiž mohou distribuci vyladit k obrazu svému a stvořit tak zcela jedinečný software. Předpřipravených programových balíčků přitom existuje velké množství a rozhodně nejde jen o dobře známé variace typu Ubuntu, Fedora či Mandriva.

Server BBC News nedávno přišel s informací, že skupina uživatelů serveru SourceForge vydala vlastní operační systém pojmenovaný jako Anonymous-OS. Jedná se o soubor s velikostí 1,5 GB založený na již zmíněném Ubuntu. Po spuštění si však povšimnete pozměněného vzhledu a aplikací, které by případným zájemcům o překonání zabezpečovacích prvků pomohly v jejich úsilí. Rázem se však na Twitteru @AnonOps objevila zpráva, podle které se Anonymous od tohoto projektu distancuje a varuje před nebezpečím v podobě nejméně jednoho trojského koně. Autoři distribuce přitom svoje dílo obohatili především o nástroje umožňující prozkoumání odolnosti webových stránek proti různým typům útoků. Celkově Anonymous-OS představuje prostředek k provozování nelegální činnosti. Právě proto na každého potencionálního zájemce o tento operační systém čeká výzva od tvůrců, která doporučuje nepodnikat proti webovým portálům žádné kroky.

Anonymous-OS si vyzkoušel i Rik Ferguson z Trend Micro a poznamenal, že distribuce připomíná známý projekt BackTrack, kterým se autoři patrně inspirovali.

Server SourceForge nicméně kvůli varování ohledně možného nakažení počítače soubor znepřístupnil. I přesto však Anonymous-OS žije svým životem díky technologii P2P. Ke stažení proto potřebujete nejprve získat dotyčný torrent soubor a rozluštit MD5 hash 2ae66f90b7788ab8950e8f81b829c947, který v sobě ukrývá heslo k přihlášení, a to slovo anon.

O Ondřej Směták

Student, který se intenzivně zajímá o oblast IT a to především z pohledu webmastera a programátora GUI aplikací.