GParted: Spravujte diskové oddíly v Linuxu

Rozdělování jednoho fyzického disku na více částí se stalo naprosto běžné. Když si dnes koupíte nový počítač s předinstalovaným systémem, obsahuje zpravidla nejméně dva oddíly. Na jednom se nachází Windows a ten druhý slouží k ukládání nejrůznějších dat. Další důvod rozčlenění HDD symbolizuje používání více operačních systémů. Poměrně častý se stal tzv. dual-boot. Kombinace Windows a Linux vyžaduje několik oddílů s rozdílným souborovým systémem. Existence programů schopných spravovat a editovat disk se proto stala nutností. Na Linuxu lze použít bezplatnou aplikaci nesoucí jméno GParted, která pracuje v uživatelsky přívětivém grafickém režimu. Dokáže vykonat jak základní operace (přejmenování oddílu) až po komplexní změny.

Spuštění programu

Pakliže hodláte GParted použít, vede velmi snadná cesta přes distribuci Ubuntu. Stačí si stáhnout aktuální verzi ze stránek ubuntu.com a vytvořit si bootovací USB flash disk s tímto systémem. Nejde o nic složitého, protože o celý proces se postará speciální program. Návod doplněný screenshoty naleznete zde. Pokud budete editovat celý pevný disk, je vhodné zajistit, aby nebyl během provádění změn používán. Toho docílíte spuštěním Ubuntu v tzv. live režimu. Systém plně nabootuje z flash disku a neprovede jedinou změnu ve vašem počítači.

Bohaté možnosti a jednoduché ovládání

Po spuštění aplikace spatříte grafické znázornění aktuální situace na disku. Bližší informace poté doplňuje textový výpis. Před vytvořením nového oddílu nejprve musíte jiný zmenšit. Vznikne vám tak volné místo proměnitelné v novou logickou část. Tu lze i rovnou naformátovat. Veškeré operace pochopitelně znamenají významný zásah do dosavadního uspořádání, a proto se ujistěte, že vlastníte zálohu všech potřebných dat. GParted se sice snaží nechtěné ztrátě souborů aktivně zabránit spuštěním simulace před každým náročnějším krokem, vnější vlivy např. v podobě výpadku elektřiny v tu nejméně žádoucí chvíli však mohou způsobit nemalé problémy.

O Ondřej Směták

Student, který se intenzivně zajímá o oblast IT a to především z pohledu webmastera a programátora GUI aplikací.