Banshee – výborný přehrávač hudby pro Linux

Jestliže operační systém Windows nemáte příliš v oblibě a využíváte libovolnou distribuci na svém počítači či notebooku, určitě oceníte následující tip na povedenou aplikaci. Je sice pravdou, že jakéhokoliv interpreta si můžete pustit s pomocí univerzálního přehrávače, který zvládne i filmová díla, vždy však bývá lepší použít k tomu určený program. Když se totiž vývojáři zaměří na jednu oblast, mohou si dovolit doladit veškeré funkce k dokonalosti. A přesně tohoto cíle se podařilo u Banshee dosáhnout. Díky výborné kvalitě se například přehrávač dostal jako nativní aplikace do Ubuntu 11.04. Pokud tato distribuce na vašem počítači běží, určitě jste již ikonku s hudební notou objevili. V opačném případě určitě nebudete litovat, když Banshee alespoň vyzkoušíte.

Vše co si jen budete přát na jediném místě

Nyní přejdeme k seznámení s nejdůležitějšími výhodami. Pravděpodobně vás nijak nepřekvapí, že lze vybudovat rozsáhlou knihovnu hudby, se kterou budete dále pracovat. Vytváře můžete vlastní playlisty, a to podle mnoha kritérií (např. na základě vašeho hodnocení). Samozřejmě si lze například pustit skladby od jediného autora či si po několika kliknutích užít oblíbené album. K němu navíc program automaticky stahuje i odpovídající přebal. Banshee má v sobě dále integrovanou podporu portálu Amazon, který mimo jiné prodává i hudbu v populárním formátu mp3. Tato vlastnost se však pro našince příliš nehodí, protože nakupovat zde momentálně mohou jen obyvatelé USA. Jestliže disponujete účtem na last.fm, určitě vás potěší přímá podpora této služby. Název poslouchané písně se okamžitě objeví na vašem profilu. Příznivci internetových rádií naopak uvítají možnost přidat si nejlepší stanice přímo do Banshee.

Snadná instalace

Oficiální webové stránky se nachází na adrese banshee.fm. Jakmile zavítáte do sekce download, spatříte loga linuxových distribucí i symbol operačního systému Max OS X a Windows. Příslušný balíček se vždy nachází v repozitářích, a proto po několika málo minutách můžete začít objevovat pozitiva této aplikace.

O Ondřej Směták

Student, který se intenzivně zajímá o oblast IT a to především z pohledu webmastera a programátora GUI aplikací.