Zabezpečení počítačových síťí (hesla)

Neustále mě překvapuje, jak někteří moji známí, ale i přátelé mohou mít problémy se svými účty a hlavně se zabezpečením. Nejspíš není úplně od věci jsi zde připomenout, některá pravidla zásady bezpečnosti a také způsoby útoků nebezpečného softwaru.

V současné době se nachází spoustu dat v elektronické podobě a je nutné tyto data spolehlivě chránit před hrozbou v podobě útočníků(hackerů). Pro ochranu dat používáme technické řešení, ale také i určité správné zásady, které bychom měli všichni respektovat a dodržovat.

Jak útočí Hackeři?

Často vyhledávají zranitelná místa zpravidla v celém bloku IP adres(př. zaměří se na všechny IP adresy třídy C a nad portem 80, kde hledá známá zranitelná místa webových serverů). Další způsob může být útok na konkrétní jednu organizaci(síť), kde se snaží získat konkrétní informace.

Jak získávají přístup?

  • Útoky na aplikace: útoky na nedostatečně zabezpečený systém(připojený s síti)
  • Útoky na operační systém: čím více zapnutých služeb, tím větší nebezpečí
  • Útoky přes nesprávnou konfiguraci: útoky pramenítí s přílišného počtu povolených síťových služeb
  • Útoky přes skripty: jednoduché programy snažící se o získání hesla,přečtení paměťového bufferu, získání informací z vyrovnávací paměti,zachycení souboru hesel atd..

Jak na bezpečnost(zásady bezpečnosti)?

Správná bezpečnost pramení ze správnosti rozhodování a správného používání programů pracujících v síti. Stejně tak i zásady zabezpečení stanovují, jaké chování je a není uvnitř i vně sítě přístupné.

Jak správně pracovat s hesly (jejich zásady)?

  1. Své heslo byste neměli nikdy nikomu říkat nebo psát v elektronické, ale i jakékoliv jiné podobě.
  2. Heslo musí být dostatečně „silné“, to znamená minimálně 6 znaků, nemělo by to být slovo, které najdeme ve slovníku.
  3. Heslo by mělo obsahovat písmena i číslice a také pokud možno, tak malé a velké písmena.
  4. Veškerá hesla by měla být pravidelně alespoň jednou ročně měněna za jiná.

Správně zvolené heslo je první obrannou linií proti útočníkům, stejně tak i zodpovědné chování v počítačových sítích.

 

 

O Josef Pajer

Vystudoval sem již střední odbornou školu se zaměřením na IT a Ekonomiku v Ledči nad Sázavou, momentálně dále studuji Vyšší odbornou školu ve stejném oboru. Zajímám se převážně o nové technologie v oboru IT ( software, hardware, tvorba webu, grafika, hry, internet a podobné). Moje záliby jsou Míša, poker, futsal, šipky, tenis a jiné.