Z Gmailu lze nyní už i telefonovat

Je to jen pár dní zpátky, co se českým uživatelům populární poštovní služby Gmail zpřístupnila položka “Volat na telefon“ v menu integrovaného Gtalku (chatu). Vše funguje velmi jednoduše a stačí jen mít nainstalovaný příslušný plugin, který se již v minulosti vyžadoval pro zpřístupnění bezplatného videohovoru mezi uživateli. Po aktivování zmíněné funkce se vám v pravé části objeví typická číselná klávesnice mobilního telefonu. Nyní již jen stačí vytočit požadované číslo. Během pročítání pošty tak nově můžete vyřídit i několik telefonů.

Ceny

Patrně nejdůležitější oblast, která určuje, zda tato služba bude skutečně využívána. Volání na mobilní číslo v ČR stojí sympatických 0,11 €. Pevná linka vás vyjde typicky mnohem levněji – pouze 0,02 € za minutu. K dobíjení kreditu se využívá vlastní platební systém – tzv. Google checkout. V jeho rámci zadáte jen údaje k vaší platební kartě a následně již můžete telefonovat.

Z pohledu druhé strany

Za zmínku určitě stojí i popis situace u osoby, které zavoláte. Na mobilním telefonu se bohužel nezobrazí žádné informace a hovor tak přijde od skrytého čísla. Tento drobný nedostatek prozatím nelze vyřešit ani žádnou další doplňkovou službou, jak je tomu například u Skype. Na obranu však musíme zmínit, že ani zde si nelze zařídit české telefonní číslo, pouze vybraná zahraniční. Takový způsob volání však pro vaše známé rozhodně není levnou záležitostí. Proto čeští uživatelé mezi oběma VoIP službami neuvidí žádný markantnější rozdíl.

Vlastní názor

Nejvíce mne zaujala možnost jednoduchého požádání o vrácení kreditu u hovoru, který nedisponoval dostatečnou kvalitou. V příslušné tabulce jsou zobrazena poslední krátká volání. U těch delších totiž Google počítá s tím, že k žádným technickým komplikacím nedošlo. Tento koncept rozhodně představuje zajímavou péči o zákazníky, která se může vrátit v podobě pozitivního ohlasu.

O Ondřej Směták

Student, který se intenzivně zajímá o oblast IT a to především z pohledu webmastera a programátora GUI aplikací.